| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Zwolnienia grupowe > Zastosowanie przepisów o zwolnieniach grupowych

Zastosowanie przepisów o zwolnieniach grupowych

Zatrudniam 110 pracowników. Ze względów finansowych wypowiedziałem umowy o pracę 16 pracownikom zatrudnionym na pełnym etacie i 3 pracownikom zatrudnionym w wymiarze 1/2 etatu. Czy muszę stosować ustawę o zwolnieniach grupowych?

Tak. Ze zwolnieniami grupowymi mamy do czynienia, jeżeli dotyczą one co najmniej 10% pracowników, jeśli przedsiębiorstwo zatrudnia co najmniej 100, lecz mniej niż 300 pracowników. Przy obliczaniu wielkości zwolnień grupowych należy uwzględnić wszystkich pracowników, do których ustawa ta ma zastosowanie. Tak więc w liczbie tej znajdą się również pracownicy, którzy są zatrudnieni na umowy o pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy. W tym przypadku przy zwolnieniach należy stosować przepisy ustawy. Należy również pamiętać, iż ustawa wprowadza ściśle określony czas, w którym zwolnienia te muszą nastąpić, aby ustawa miała zastosowanie. W tej sytuacji jest to okres nieprzekraczający 30 dni od dnia wręczenia pierwszego wypowiedzenia. Oznacza to, że jeśli w okresie nieprzekraczającym 30 dni czynności pracodawcy zmierzające do rozwiązania stosunków pracy będą dotyczyć mniejszej grupy pracowników niż określona wyżej, to zwolnienia te nie będą kwalifikowane jako zwolnienia grupowe.

Ustawa o zwolnieniach grupowych nie określa jednak, od którego momentu należy liczyć 30-dniowy termin. Zgodnie z wykładnią Sądu Najwyższego dokonaną w wyroku z 20 września 1994 r. (I PRN 63/94, OSNP 1995/3/36) 30-dniowy termin miarodajny do ustalenia liczby pracowników, w stosunku do których powstała konieczność rozwiązania stosunków pracy, liczy się od daty pierwszego wypowiedzenia stosunku pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK