| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Zwolnienia grupowe > Ile odpraw wypłacić pracownikowi zwalnianemu w związku ze zwolnieniami grupowymi i przechodzącemu na wcześniejszą emeryturę

Ile odpraw wypłacić pracownikowi zwalnianemu w związku ze zwolnieniami grupowymi i przechodzącemu na wcześniejszą emeryturę

W ramach reorganizacji w zakładzie pracy są przeprowadzane zwolnienia grupowe. Do zwolnienia wytypowaliśmy m.in. dwóch pracowników, którzy spełniają warunki do przyznania prawa do wcześniejszej emerytury. Czy tym pracownikom przysługuje odprawa emerytalna? Jeśli tak, to czy w tej sytuacji należy im wypłacić dwie odprawy - emerytalną i z tytułu zwolnień grupowych?

Pracownikowi, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego (bądź indywidualnego) zwolnienia, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jedno-, dwu- lub trzymiesięcznego wynagrodzenia, w zależności od stażu pracy u zwalniającego pracodawcy. Wysokość odprawy jest ograniczona do 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2009 r. 19 140 zł).

WAŻNE!

Aby pracownikowi przysługiwała odprawa w przypadku zwolnień indywidualnych, wyłączną podstawą rozwiązania umowy o pracę muszą być przyczyny istniejące po stronie pracodawcy.

Poprzednia ustawa o zwolnieniach grupowych (z 28 grudnia 1989 r.) w razie zbiegu prawa do odprawy z tytułu redukcji zatrudnienia oraz odprawy emerytalnej lub rentowej dawała prawo tylko do jednej, wybranej przez pracownika odprawy. Zazwyczaj pracownik wybierał odprawę dla siebie korzystniejszą. Obecnie obowiązująca ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników już nie zawiera takiego ograniczenia. W związku z tym, w konkretnej sytuacji, gdy zostaną spełnione przesłanki do nabycia prawa do obydwu omawianych odpraw, pracodawca powinien wypłacić pracownikowi, w jego ostatnim dniu pracy, dwie odprawy. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 25 listopada 2005 r. (I PK 86/2005), stwierdzając, że obecna ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników nie zawiera regulacji wyłączających prawo do odprawy określonej w jej przepisach w razie nabycia prawa do podobnej odprawy na innej podstawie.

Obie odprawy są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne. Nie podlegają natomiast zwolnieniu z podatku dochodowego. W miesiącu wypłaty odpraw pracodawca, pełniąc rolę płatnika, musi naliczyć, pobrać i odprowadzić do urzędu skarbowego stosowną zaliczkę na podatek, tak jak od innych dochodów ze stosunku pracy.

PRZYKŁAD

Pracownikowi spełniającemu warunki do nabycia prawa do emerytury wypowiedziano stosunek pracy w trybie ustawy o zwolnieniach grupowych. Po odejściu z pracy pracownik uzyska status emeryta. Umowa o pracę rozwiąże się z pracownikiem 30 kwietnia br. Tego dnia pracodawca wypłaci mu razem z ostatnim wynagrodzeniem za pracę odprawę emerytalną w wysokości jednej pensji oraz odprawę pieniężną z tytułu zwolnień grupowych stanowiącą równowartość dwóch miesięcznych wynagrodzeń, gdyż staż pracy pracownika w tym zakładzie pracy wynosił 5 lat. Wynagrodzenie pracownika jest stałe i wynosi 3000 zł brutto.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK