| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Zwolnienia grupowe > Jakie są skutki niezastosowania przepisów o zwolnieniach grupowych do pracowników zatrudnionych na czas określony

Jakie są skutki niezastosowania przepisów o zwolnieniach grupowych do pracowników zatrudnionych na czas określony

W przypadku zwolnień grupowych obejmujących pracowników zatrudnionych na czas określony pracodawca jest zobowiązany do przeprowadzenia zwolnień zgodnie z procedurą dotyczącą zwolnień grupowych oraz do wypłacenia odpraw przewidzianych w tej ustawie. Niezastosowanie lub naruszenie tych przepisów skutkuje koniecznością zapłaty odszkodowań za niezgodne z prawem rozwiązanie umów o pracę - niezależnie od obowiązku wypłacenia odpraw (wyrok Sądu Najwyższego z 4 grudnia 2008 r., II PK 137/08 i II PK 138/08).

Grzegorz G. i Jakub W. byli zatrudnieni w spółce R. jako informatycy na podstawie umów o pracę na czas określony. Pracodawca ten był przedsiębiorstwem prowadzącym działalność w branży informatycznej. Ze względu na specyfikę działalności i przyjęty system zarządzania personelem, normalną praktyką było w tej spółce zatrudnianie fachowców - informatyków i programistów oraz techników komputerowych na podstawie umów okresowych i to na stosunkowo długie terminy. Wspomniani wcześniej dwaj pracownicy byli zatrudnieni na podstawie umów o pracę zawartych na 5-letnie okresy. Obie umowy zawierały także stosowne klauzule o możliwości 2-tygodniowego wypowiedzenia (tak jak to określa art. 33 Kodeksu pracy).

W 2006 r. w spółce R. doszło do reorganizacji zatrudnienia. Związane z tym były zwolnienia pracowników. Wprawdzie - jak się później okazało w toku postępowania dowodowego przed sądem - te redukcje zatrudnienia nosiły znamiona zwolnień grupowych, to jednak pracodawca nie zastosował trybu przewidzianego w ustawie o zwolnieniach grupowych (tj. w ustawie z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, DzU nr 90, poz. 844 ze zm.). Pracodawca nie podał przyczyny zwolnień i nie wypłacił odpraw.

Mimo to obydwaj informatycy (a także kilku innych pracowników) skierowali do sądu pozwy przeciwko spółce R., żądając wypłaty odpraw z tytułu zwolnień grupowych i odszkodowań za, ich zdaniem, niezgodne z prawem rozwiązanie umów o pracę. Powodowie twierdzili bowiem, że w ich sytuacji pracodawca powinien zastosować w całości ustawę o zwolnieniach grupowych, w szczególności jej art. 2-6, przewidujące określoną procedurę (m.in. z uzgodnieniem trybu zwolnień ze związkami zawodowymi lub przedstawicielem załogi, wydaniem regulaminu zwolnień, powiadomieniem odpowiednich służb i organów zatrudnienia itp.). Tego trybu spółka nie dochowała.

Sprawy obu pracowników toczyły się równolegle i orzeczenia zapadały podobne. Sądy I instancji uwzględniły powództwa i zasądziły w związku z rozwiązaniem umów o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników stosowne odprawy oraz odszkodowania. Apelację złożyła pozwana spółka. Sądy II instancji wprawdzie utrzymały wyroki w zakresie odpraw (zasądzając je w całości), ale oddaliły powództwa w zakresie odszkodowań z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania umów o pracę. Sądy uzasadniły te orzeczenia niemożnością zastosowania wszystkich przepisów o zwolnieniach grupowych głównie dlatego, że wypowiedzenie umów o pracę na czas określony nie musi być uzasadnione. Dlatego nie jest możliwe zastosowanie trybu właściwego dla zwolnień grupowych. Natomiast rozwiązanie umów niewątpliwie nastąpiło z przyczyn niedotyczących pracowników i odprawy słusznie się pracownikom należały.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Sztymelski

Specjalista z zakresu podatków i rachunkowości, księgowy w biurze rachunkowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK