| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Zwolnienia grupowe > Jakie są skutki niezastosowania przepisów o zwolnieniach grupowych do pracowników zatrudnionych na czas określony

Jakie są skutki niezastosowania przepisów o zwolnieniach grupowych do pracowników zatrudnionych na czas określony

W przypadku zwolnień grupowych obejmujących pracowników zatrudnionych na czas określony pracodawca jest zobowiązany do przeprowadzenia zwolnień zgodnie z procedurą dotyczącą zwolnień grupowych oraz do wypłacenia odpraw przewidzianych w tej ustawie. Niezastosowanie lub naruszenie tych przepisów skutkuje koniecznością zapłaty odszkodowań za niezgodne z prawem rozwiązanie umów o pracę - niezależnie od obowiązku wypłacenia odpraw (wyrok Sądu Najwyższego z 4 grudnia 2008 r., II PK 137/08 i II PK 138/08).

Grzegorz G. i Jakub W. byli zatrudnieni w spółce R. jako informatycy na podstawie umów o pracę na czas określony. Pracodawca ten był przedsiębiorstwem prowadzącym działalność w branży informatycznej. Ze względu na specyfikę działalności i przyjęty system zarządzania personelem, normalną praktyką było w tej spółce zatrudnianie fachowców - informatyków i programistów oraz techników komputerowych na podstawie umów okresowych i to na stosunkowo długie terminy. Wspomniani wcześniej dwaj pracownicy byli zatrudnieni na podstawie umów o pracę zawartych na 5-letnie okresy. Obie umowy zawierały także stosowne klauzule o możliwości 2-tygodniowego wypowiedzenia (tak jak to określa art. 33 Kodeksu pracy).

W 2006 r. w spółce R. doszło do reorganizacji zatrudnienia. Związane z tym były zwolnienia pracowników. Wprawdzie - jak się później okazało w toku postępowania dowodowego przed sądem - te redukcje zatrudnienia nosiły znamiona zwolnień grupowych, to jednak pracodawca nie zastosował trybu przewidzianego w ustawie o zwolnieniach grupowych (tj. w ustawie z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, DzU nr 90, poz. 844 ze zm.). Pracodawca nie podał przyczyny zwolnień i nie wypłacił odpraw.

Mimo to obydwaj informatycy (a także kilku innych pracowników) skierowali do sądu pozwy przeciwko spółce R., żądając wypłaty odpraw z tytułu zwolnień grupowych i odszkodowań za, ich zdaniem, niezgodne z prawem rozwiązanie umów o pracę. Powodowie twierdzili bowiem, że w ich sytuacji pracodawca powinien zastosować w całości ustawę o zwolnieniach grupowych, w szczególności jej art. 2-6, przewidujące określoną procedurę (m.in. z uzgodnieniem trybu zwolnień ze związkami zawodowymi lub przedstawicielem załogi, wydaniem regulaminu zwolnień, powiadomieniem odpowiednich służb i organów zatrudnienia itp.). Tego trybu spółka nie dochowała.

Sprawy obu pracowników toczyły się równolegle i orzeczenia zapadały podobne. Sądy I instancji uwzględniły powództwa i zasądziły w związku z rozwiązaniem umów o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników stosowne odprawy oraz odszkodowania. Apelację złożyła pozwana spółka. Sądy II instancji wprawdzie utrzymały wyroki w zakresie odpraw (zasądzając je w całości), ale oddaliły powództwa w zakresie odszkodowań z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania umów o pracę. Sądy uzasadniły te orzeczenia niemożnością zastosowania wszystkich przepisów o zwolnieniach grupowych głównie dlatego, że wypowiedzenie umów o pracę na czas określony nie musi być uzasadnione. Dlatego nie jest możliwe zastosowanie trybu właściwego dla zwolnień grupowych. Natomiast rozwiązanie umów niewątpliwie nastąpiło z przyczyn niedotyczących pracowników i odprawy słusznie się pracownikom należały.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska

Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK