| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Zwolnienia grupowe > Jakie są skutki niezastosowania przepisów o zwolnieniach grupowych do pracowników zatrudnionych na czas określony

Jakie są skutki niezastosowania przepisów o zwolnieniach grupowych do pracowników zatrudnionych na czas określony

W przypadku zwolnień grupowych obejmujących pracowników zatrudnionych na czas określony pracodawca jest zobowiązany do przeprowadzenia zwolnień zgodnie z procedurą dotyczącą zwolnień grupowych oraz do wypłacenia odpraw przewidzianych w tej ustawie. Niezastosowanie lub naruszenie tych przepisów skutkuje koniecznością zapłaty odszkodowań za niezgodne z prawem rozwiązanie umów o pracę - niezależnie od obowiązku wypłacenia odpraw (wyrok Sądu Najwyższego z 4 grudnia 2008 r., II PK 137/08 i II PK 138/08).

Skargi kasacyjne, dotyczące już tylko odszkodowań (wyroki zasądzające odprawy ostatecznie się uprawomocniły) złożyli powodowie.

Sąd Najwyższy uwzględnił te skargi uchylając zaskarżone wyroki II instancji i oddalając apelację pozwanego. Tym samym przywrócił moc wyrokom sądów I instancji zasądzających żądane odszkodowania.

Uzasadniając rozstrzygnięcie Sąd Najwyższy wskazał, że ustawa o zwolnieniach grupowych dotyczy także pracowników zatrudnionych na czas określony - co do tego nie ma wątpliwości i judykatura, i większość teoretyków prawa. Ponadto dyrektywa 98/59/WE z 20 lipca 1998 r. dotycząca zbliżenia ustawodawstwa państw członkowskich w związku ze zwolnieniami grupowymi wyraźnie nakazuje stosowanie przepisów o zwolnieniach grupowych także w stosunku do pracowników zatrudnionych na podstawie umów okresowych, gdy takie zwolnienia następują przed upływem terminu lub wykonaniem tych umów (art. 1 ust. 2 pkt a dyrektywy). Co do odprawy nie może być żadnych wątpliwości. Ustawa o zwolnieniach grupowych jest regulacją szczególną w stosunku do Kodeksu pracy i musi być stosowana w pierwszej kolejności.

Inne wątpliwości co do zastosowania pozostałych przepisów ustawy o zwolnieniach grupowych, w świetle utrwalonego orzecznictwa i dyrektywy 98/59/WE, są również pozorne. Nie ma bowiem podstaw, by rezygnować w stosunku do tych pracowników z zastosowania pozostałych reguł dotyczących zwolnień grupowych, tj. procedur wskazanych w art. 2-6 ustawy o zwolnieniach grupowych (dokonanie w odpowiednich terminach uzgodnień trybu zwolnień ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników, ogłoszenie regulaminu zwolnień, powiadomienie odpowiednich służb i organów zatrudnienia). Tych zasad pracodawca nie zachował, a więc naruszył prawo - stwierdził sąd. Zastosowanie ma więc w tej sytuacji art. 50 § 3 Kodeksu pracy, zgodnie z którym jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy nastąpiło z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu tych umów, pracownikowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie. W tej sprawie zaś wszystkim powodom przysługuje 3-miesięczne odszkodowanie, zgodnie z art. 50 § 4 Kodeksu pracy. Umowy miały bowiem trwać dłużej niż wspomniane 3-miesięczne okresy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK