| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Zwolnienia grupowe > Wyrok SN z dnia 13 grudnia 2005 r. sygn. II PK 104/05

Wyrok SN z dnia 13 grudnia 2005 r. sygn. II PK 104/05

Do pracownika będącego członkiem zarządu zakładowej organizacji związkowej nie stosuje się przepisów art. 10 ust. 3-5, lecz art. 6 ust. 1 w związku z art. 5 ust. 1 i art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy (jednolity tekst: Dz.U. z 2002 r. Nr 112, poz. 980 ze zm.).

Do pracownika będącego członkiem zarządu zakładowej organizacji związkowej nie stosuje się przepisów art. 10 ust. 3-5, lecz art. 6 ust. 1 w związku z art. 5 ust. 1 i art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy (jednolity tekst: Dz.U. z 2002 r. Nr 112, poz. 980 ze zm.).

Przewodniczący SSN Beata Gudowska

Sędziowie SN: Krystyna Bednarczyk, Małgorzata Wrębiakowska-Marzec (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 grudnia 2005 r. sprawy z powództwa Jana M. przeciwko Wydawnictwu [...] SA w W. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie z dnia 21 grudnia 2004 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 19 maja 2003 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi oddalił powództwo Jana M. przeciwko Wydawnictwu [...] SA w W. o przywrócenie do pracy.

Sąd Rejonowy ustalił, iż powód zatrudniony był w pozwanej Spółce od 3 czerwca 1991 r, ostatnio na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony na stanowisku głównego księgowego za wynagrodzeniem w kwocie 16.600 zł miesięcznie. W okresie od 3 września 1999 r. powód był członkiem zarządu działającego u strony pozwanej Związku Zawodowego Pracowników Polskich Wydawnictw [...]. W dniu 29 sierpnia 1998 r. podczas posiedzenia Rady Nadzorczej prezes Zarządu zapewnił, iż „jeżeli pracownicy działu księgowości będą dobrze przeszkoleni w obsłudze odpowiednich programów komputerowych, otrzymają pracę w innych podmiotach podległych Wydawnictwu, a wtedy problem ewentualnych zwolnień pracowników może być rozwiązany w pokojowy sposób z korzyścią dla nich”. Uchwałą [...] Zarządu Spółki z dnia 27 czerwca 2000 r, która weszła w życie 1 lipca 2000 r., uległy likwidacji działy: księgowości ogólnej, rozliczeń księgowych, handlowej i księgowej ewidencji, sprzedaży i analitycznej księgowości kosztów, należności i rozliczeń finansowych oraz stanowiska głównego księgowego i jego zastępcy. W dniu 5 lipca 2000 r. strona pozwana zawarła z Wydawnictwem S. Spółką z o.o. w W. umowę na czas nieokreślony o świadczenie usług księgowych i rachunkowych, sprzedając mu w miesiącu październiku 2000 r. 3 komputery, 2 drukarki oraz kserokopiarkę. Wydawnictwo S. nie przejęło natomiast programów komputerowych, w tym księgowych. Przedmiotem działania tego Wydawnictwa jest prowadzenie działalności rachunkowo - księgowej, przy czym przed lipcem 2000 r. posiadało ono dział księgowy, zatrudniający 4 osoby, w tym głównego księgowego. W związku z koniecznością zwiększenia zatrudnienia spowodowaną wzrostem zakresu obowiązków Wydawnictwo S. zatrudniło w dziale księgowym dziesięć z dwudziestu osób zwolnionych z działu księgowego pozwanej Spółki w związku z jego likwidacją. W dniu 21 lipca 2000 r. strona pozwana wypowiedziała powodowi warunki pracy i płacy ze skutkiem na dzień 31 lipca 2001 r. w związku z likwidacją stanowiska głównego księgowego, proponując mu objęcie z dniem 1 sierpnia 2001 r. stanowiska kontrolera operacji magazynowych z wynagrodzeniem 2.760 zł miesięcznie. Jako podstawę prawną wypowiedzenia zmieniającego pracodawca wskazał art. 10 ust. 4 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw. Powód nie przyjął zaproponowanych warunków, zaś pracodawca zwolnił go z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. W tym samym czasie wypowiedzenia umów o pracę bądź wypowiedzenia warunków pracy i płacy otrzymali wszyscy pracownicy działu księgowego.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Orzeczenia Sądu Najwyższego - Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych
JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK