| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Opłata za zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

Opłata za zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

W wyniku niedawnej fuzji nasza firma przejęła część innej firmy. W związku z tym doszło do powstania międzyzakładowej organizacji związkowej obejmującej swoim zasięgiem działania dwóch pracodawców. Firma, której część przejęliśmy, wystąpiła do nas o partycypowanie w kosztach zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy członków zarządu tej międzyzakładowej organizacji związkowej. Partycypacja ta ma nastąpić proporcjonalnie do liczby członków związku zatrudnionych u poszczególnych pracodawców. Znaczna większość jest zatrudniona u nas, w związku z czym dojdzie do sytuacji, w której będziemy musieli opłacać dużą część wynagrodzenia osób, które nie są naszymi pracownikami. Czy takie rozwiązanie jest zgodne z prawem?

Bardziej skomplikowana sytuacja występuje, gdy mamy do czynienia z międzyzakładową organizacją związkową, obejmującą zakresem swego działania więcej niż jednego pracodawcę. W takiej sytuacji pracodawcy objęci działaniem międzyzakładowej organizacji związkowej ponoszą koszty, w tym koszty wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne, związane z zatrudnianiem pracownika zwolnionego z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie międzyzakładowej organizacji związkowej. Koszty te ponoszą pracodawcy odpowiednio do udziału w liczbie członków organizacji (zatrudnionych u danego pracodawcy) w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.

PRZYKŁAD

 Pracodawcy A, B i C objęci są zakresem działania międzyzakładowej organizacji związkowej, liczącej w sumie 420 członków, w następujących proporcjach:

1) A 250 członków,

2) B 100 członków,

3) C 70 członków.

Zarząd tej organizacji zwrócił się do pracodawcy B o zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia przewodniczącego tej międzyzakładowej organizacji związkowej, zatrudnionego u tego pracodawcy. Pracodawca wyraził zgodę na takie zwolnienie. Pensja przewodniczącego u pracodawcy B wynosi 3000 zł brutto. W tej sytuacji pracodawca B ma prawo wystąpić do pozostałych pracodawców objętych zakresem działania tej organizacji o partycypowanie w kosztach zwolnienia tej osoby z obowiązku świadczenia pracy. Proporcjonalnie do liczby zatrudnionych członków związku u każdego z tych pracodawców, pracodawca A musi zapłacić 59,52% wynagrodzenia, pracodawca B 23,81% wynagrodzenia i pracodawca C 16,67% wynagrodzenia. Ponieważ pracownik, który ma być zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, pracuje u pracodawcy B, to on wypłaca mu całość wynagrodzenia. Powinien jednak wystąpić z pismem do pozostałych pracodawców, w którym określi, w jaki sposób i w jakim terminie przekażą oni swoją część wynagrodzenia. Załącznikiem do tego pisma powinna być kopia wniosku zarządu międzyzakładowej organizacji związkowej o zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy konkretnego pracownika.

W opisanej sytuacji będą Państwo musieli partycypować w kosztach zwolnienia ze świadczenia pracy wskazanego przez zarząd międzyzakładowej organizacji związkowej pracownika. To, że nie jest on Państwa pracownikiem, a także to, że w związku z rozkładem zatrudnienia członków związku będą Państwo musieli opłacać znaczną część tego wynagrodzenia, nie ma tu żadnego znaczenia. W takich sytuacjach ważna jest też komunikacja między pracodawcami, która może pomóc w uniknięciu zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy większej liczby działaczy związkowych, niż przewidują to przepisy.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK