| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Konsultacja z organizacjami związkowymi

Konsultacja z organizacjami związkowymi

W naszym zakładzie działają dwie organizacje związkowe. Pracownica była członkiem jednej z nich. Obecnie wydaje się nam, że już nie jest zrzeszona w żadnej z tych organizacji, ponieważ cofnęła zgodę na potrącanie składek związkowych. Chcemy tej pracownicy wypowiedzieć umowę. Czy w takim przypadku musimy konsultować to wypowiedzenie z którąś z organizacji związkowych?

RADA

Powinni Państwo zwrócić się do obu organizacji związkowych o informację, czy pracownica jest reprezentowana przez którąś z nich. W zależności od odpowiedzi wypowiedzenie należy skonsultować z każdą organizacją związkową, która podejmie się reprezentowania pracownicy. Fakt wycofania zgody na potrącanie przez pracodawcę składki związkowej z jej wynagrodzenia nie musi oznaczać, że pracownica zrezygnowała z członkostwa w organizacji.

UZASADNIENIE

Zamiar dokonania wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony należy skonsultować z reprezentującą pracownika zakładową organizacją związkową. Jeżeli więc u danego pracodawcy działa jeden bądź kilka związków zawodowych, to istnieje prawdopodobieństwo, że pracownik, wobec którego pracodawca powziął zamiar wypowiedzenia umowy, należy do jednego z nich, mimo braku zlecenia potrącania składek związkowych z jego wynagrodzenia.

W przedstawionej sytuacji pracownica zobowiązała Państwa do pobierania z jej wynagrodzenia składek na związek zawodowy - z całą pewnością była wówczas członkiem organizacji związkowej. Jednak wycofanie w późniejszym czasie zgody na potrącanie składek nie musi wcale oznaczać, że przestała być członkiem tej organizacji.

Zakładowe organizacje związkowe dopuszczają możliwość odprowadzania składki również w inny sposób niż przez potrącenia z wynagrodzenia, np. przez dokonywanie wpłat bezpośrednio na rachunek związku. Mogła się także zdarzyć sytuacja, że pracownica zmieniła członkostwo w jednej organizacji zakładowej na członkostwo w drugiej. Wobec istniejących wątpliwości należy zwrócić się do obu działających w zakładzie organizacji z prośbą o informację, czy pracownica jest reprezentowana przez którąś z nich. Jeżeli reprezentowania pracownicy podejmie się jedna lub obie organizacje związkowe, należy przeprowadzić z nimi konsultacje, czyli zwrócić się do każdej ze wskazanych organizacji z informacją o zamierzonym zwolnieniu. Nieudzielenie informacji przez organizację związkową w ciągu 5 dni zwalnia pracodawcę z obowiązku współdziałania z tą organizacją w zakresie konsultacji wypowiedzenia pracownicy.

Jeżeli pracownica nie jest członkiem żadnej z organizacji związkowych i żadna z nich nie chce podjąć się jej reprezentowania, mogą Państwo dokonać wypowiedzenia umowy o pracę tej pracownicy bez przeprowadzania konsultacji.

Obowiązujące przepisy prawa pracy chronią członków związku zawodowego przed ewentualnymi negatywnymi konsekwencjami, które mogą ich spotkać ze strony pracodawców. Z tego powodu nie ma przepisu, który zobowiązywałby organizacje związkowe do podawania imiennej listy wszystkich swoich członków. Obowiązek taki wyraźnie został zapisany tylko w odniesieniu do osób podlegających szczególnej ochronie stosunku pracy.

• art. 38 § 1 Kodeksu pracy,

• art. 30 ust. 21, art. 331 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.).

Ewa Podgórska-Rakiel

specjalista w zakresie prawa związkowego

Orzecznictwo uzupełniające:

• Obowiązek konsultacji obejmuje zamiar wypowiedzenia umów o pracę pracownikom reprezentowanym przez związek zawodowy będącym członkami zakładowej organizacji związkowej lub pracownikom, którzy zwrócili się do związku zawodowego, a związek ten wyraził zgodę na obronę ich praw. (Wyrok Sądu Najwyższego z 16 kwietnia 2003 r., I PK 99/02, Sł. Pracow. 2004/6/6)

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK