| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Wypowiedzenie umowy dla związkowca

Wypowiedzenie umowy dla związkowca

Jestem przedstawicielem związku zawodowego w spółce akcyjnej. Jednemu z pracowników będącemu członkiem naszego związku pracodawca zamierza wypowiedzieć umowę o pracę. Zwrócił się więc do związku o konsultację w trybie art. 38 k.p. Uzasadnieniem wypowiedzenia jest restrukturyzacja zatrudnienia polegająca na zwiększeniu zatrudnienia wśród pracowników produkcyjnych. Chciałbym nadmienić, że jednym z akcjonariuszy jest Skarb Państwa, któy sprzedał inwestorowi pakiet akcji. W umowie sprzedaży inwestor zobowiązał się do zagwa- rantowania zatrudnienia pracowników na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony na poziomie ustalonym w umowie do 31 grudnia 2009 r. Czy w związku z tym pracodawca może dokonywać wypowiedzeń? Dodam, że pracodawca poinformował również o możliwości zatrudnienia pracownika w okresie wypowiedzenia w grupie pracowników produkcji z jednoczesnym wycofaniem wypowiedzenia po przyjęciu przez zainteresowanego oferty.

Pracodawca zamierza wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony z przyczyn leżących po stronie pracodawcy na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.).

Z umowy sprzedaży pakietu kapitału spółki S.A. należącego do Skarbu Państwa inwestorowi zagranicznemu wynika, że do 31 grudnia 2009 r. zostanie zachowany poziom zatrudnienia pracowników, który w dniu podpisania umowy wynosił 2200 osób i obejmował pracowników zatrudnionych na podstawie umów na czas nieokreślony. Strony w umowie ustaliły, których miejsc pracy spółka nie musi utrzymywać. Jednak stanowisko zajmowane przez zwalnianego pracownika nie znajduje się w tym wykazie. Dlatego też powinno być utrzymane co najmniej do daty ustalonej umową. Żadne dokumenty nie wskazują, jakie sankcje grożą spółce za naruszenie postanowień umowy. Dlatego związek powinien wystąpić do Ministra Skarbu z informacją o naruszeniu przez pracodawcę umowy i z prośbą o podjęcie działań łącznie z zastosowaniem sankcji przewidzianych umową.

W zaistniałej sytuacji związek zawodowy w okresie 5 dni od otrzymania pisma musi wyrazić swoją opinię co do uzasadnienia zamiaru wypowiedzenia. W opinii tej powinien poinformować pracodawcę, że nie wykorzystał możliwości, o której informuje związek w uzasadnieniu, tj. nie zastosował porozumienia zmieniającego lub wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy tego pracownika. Propozycja zmiany stanowiska pracy, przy jej przyjęciu przez pracownika, nie wywołałaby ujemnych skutków dla zatrudnionego, jak też nie naruszyłaby zapisów umowy sprzedaży udziałów. Brak porozumienia w przedmiotowej sprawie na linii pracodawca - pracownik stanowiłoby podstawę do wręczenia definitywnego wypowiedzenia umowy o pracę.

Obecne działania pracodawcy nie dają podstaw do przyjęcia, że złoży on pracownikowi ofertę dalszej pracy w grupie pracowników produkcji i wycofa wręczone wypowiedzenie umowy o pracę.


Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Proactive

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »