| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Zwolnienie związkowca - jednak możliwe

Zwolnienie związkowca - jednak możliwe

W celu ochrony pracowników przed nieuzasadnionym rozwiązywaniem przez pracodawców stosunków pracy nasze ustawodawstwo przewiduje rozwiązania ochronne.

Tryb postępowania w tym przedmiocie uzależniony jest od tego, czy rozwiązanie następuje za wypowiedzeniem czy też bez niego, jak również od tego, czy pracownik jest reprezentowany przez zakładową organizację związkową lub jest szczególnie chronionym członkiem takiej organizacji.

W niniejszym artykule zajmiemy się ochroną członków związków zawodowych przed rozwiązaniem umowy o pracę, zarówno „zwykłych” członków związków zawodowych (ochrona zwykła), jak i szczególnie chronionych zgodnie z art. 32 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm. - zwana dalej ustawą o z.z.) - imiennie wskazanych uchwałą zarządu tej organizacji jako podlegających szczególnej ochronie.

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

Pracodawca przed złożeniem oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony ma obowiązek zawiadomić na piśmie reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową o swoim zamiarze, podając przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy (art. 38 k.p.). Zakładowa organizacja związkowa może wówczas, jeżeli uważa, że wypowiedzenie byłoby nieuzasadnione, w ciągu 5 dni od otrzymania zawiadomienia zgłosić pracodawcy umotywowane zastrzeżenia. Pracodawca nie jest jednak związany zastrzeżeniami organizacji i po rozpatrzeniu jej stanowiska samodzielnie podejmuje decyzję w sprawie wypowiedzenia. Również samodzielnie o wypowiedzeniu decyduje pracodawca, jeżeli organizacja nie wypowiedziała się we wskazanym terminie 5 dni. Wypowiedzenie może nastąpić przy tym dopiero po upływie 5-dniowego terminu lub też wcześniej, ale dopiero po otrzymaniu przez pracodawcę stanowiska organizacji.

Opisany wyżej tryb konsultacyjny dotyczy tylko tych pracowników, którzy są członkami organizacji związkowej, jak również tych, którzy zwrócili się do zakładowej organizacji związkowej o ochronę praw pracowniczych, a organizacja ta wyraziła na to zgodę. W najnowszych orzeczeniach wyrażane jest stanowisko, zgodnie z którym, jeżeli organizacja już raz przekazała pracodawcy informację o pracownikach podlegających jej ochronie, jest zobowiązana z własnej inicjatywy informować o każdej zmianie w tym zakresie. Pogląd taki wyraził Sąd Najwyższy - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w orzeczeniu z 23 stycznia 2002 r. (I PKN 809/00, OSNP 2004/2/31). Pracodawca nie ma wówczas obowiązku zwracać się do organizacji o informację, czy dany pracownik podlega jej ochronie.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK