| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Zwolnienie związkowca - jednak możliwe

Zwolnienie związkowca - jednak możliwe

W celu ochrony pracowników przed nieuzasadnionym rozwiązywaniem przez pracodawców stosunków pracy nasze ustawodawstwo przewiduje rozwiązania ochronne.

Ustawa o związkach zawodowych nie wskazuje terminu, w jakim organizacja ma się wypowiedzieć, dlatego należy stosować odpowiednio terminy z art. 38 i 52 k.p., tj. 5 dni przy zamiarze pracodawcy wypowiedzenia umowy o pracę i 3 dni przy zamiarze pracodawcy rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Po upływie tych terminów pracodawca ma prawo rozwiązać lub wypowiedzieć umowę o pracę bez zgody zakładowej organizacji związkowej.

W najnowszym orzecznictwie Sądu Najwyższego (wyrok SN z 23 lutego 2005 r., III PK 77/04, OSNP 2005/21/331) podkreśla się, że ochrona wskazana w art. 32 ustawy o z.z. jest uzależniona od powiadomienia pracodawcy o osobach podlegających ochronie, imiennie wskazanych w uchwale zarządu zakładowej organizacji związkowej. Oznacza to, że pracodawca nie ma obowiązku zwracania się do organizacji o informację, którzy pracownicy podlegają tej ochronie.

Należy dodać, że w przypadku, w którym w trakcie biegu terminu wypowiedzenia umowy o pracę zakładowa organizacja związkowa poinformowałaby pracodawcę, że pracownik, któremu umowa została wypowiedziana, został objęty jej ochroną, pracodawca musiałby uzyskać zgodę organizacji na wypowiedzenie umowy.

Najciekawsze wyroki

• Żądanie przywrócenia do pracy pracownika, pełniącego funkcję w związku zawodowym, z którym pracodawca rozwiązał umowę o pracę na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 k.p. bez uzyskania zgody związku zawodowego, może być uznane za sprzeczne z art. 8 k.p., jeżeli przyczyną rozwiązania umowy było spożycie alkoholu w czasie i w miejscu pracy (wyrok SN z 7 marca 1997 r. I PKN 30/97, OSNP 1997/24/488).

• Z ustawowych gwarancji wzmożonej ochrony trwałości stosunku pracy nie powinien korzystać działacz związkowy, któremu można zarzucić ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i nadużywanie funkcji związkowej dla ochrony przed uzasadnionymi sankcjami prawa pracy (wyrok SN z 12 września 2000 r. I PKN 23/00, OSNP 2002/7/160).

• Niewystąpienie przez pracodawcę do zarządu zakładowej organizacji związkowej o wyrażenie zgody na rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem szczególnie chronionym z tytułu pełnionej funkcji związkowej przesądza w zasadzie o słuszności roszczenia pracownika domagającego się przywrócenia go do pracy. Tylko wyjątkowo naganne zachowanie pracownika, udowodnione przez pracodawcę, może stanowić podstawę odmowy uwzględnienia roszczenia o przywrócenie do pracy ze względu na sprzeczność żądania ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa podmiotowego (wyrok SN z 16 maja 2001 r. I PKN 393/00, Pr. Pracy 2002/6/37).

• Pracodawca ma prawo pozbyć się z pracy korzystającego ze wzmożonej ochrony trwałości stosunku pracy działacza związkowego, który, pomimo wcześniejszego wielokrotnego karania go sankcjami porządkowymi i finansowymi, w dalszym ciągu odmawia stosowania się do dotyczących pracy poleceń przełożonych (wyrok SN z 12 września 2000 r. I PKN 27/00, PPiPS 2002/4/10).

Beata Superson-Polowiec

radca prawny

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK