| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Zwolnienie związkowca - jednak możliwe

Zwolnienie związkowca - jednak możliwe

W celu ochrony pracowników przed nieuzasadnionym rozwiązywaniem przez pracodawców stosunków pracy nasze ustawodawstwo przewiduje rozwiązania ochronne.

WAŻNE!

Jeżeli pracownik nie jest objęty ochroną, pracodawca nie ma obowiązku zawiadamiać organizacji o zamiarze wypowiedzenia umowy.

„Dyscyplinarka”

Stosownie do art. 52 k.p. pracodawca może również rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Podobnie jak w przypadku rozwiązania umowy za wypowiedzeniem pracodawca ma obowiązek zasięgnięcia opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, zawiadamiając ją o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy o pracę. Organizacja jest wówczas zobowiązana niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni od zawiadomienia przez pracodawcę, wyrazić swoje zastrzeżenia co do zasadności rozwiązania umowy. Zastrzeżenia organizacji nie są jednak dla pracodawcy wiążące. Może on również rozwiązać umowę o pracę, jeżeli organizacja nie wypowiedziała się w terminie 3 dni, gdyż oznacza to, że nie zgłasza ona zastrzeżeń.

Podobnie jak w przypadku rozwiązania umowy za wypowiedzeniem należy stwierdzić, że pracodawca nie ma obowiązku zwracania się do organizacji o informację, czy pracownik jest objęty jej ochroną, jeżeli wcześniej otrzymał już wykaz takich pracowników. Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego - Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z 24 listopada 2004 r. (I PK 91/04, OSNP 2005/19/300).

Przewidziany w art. 52 k.p. tryb konsultacyjny, analogicznie do rozwiązania umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia, dotyczy tych pracowników, którzy są reprezentowani przez zakładową organizację związkową.

Ochrona szczególna

Szczególną ochronę pracowników przed rozwiązaniem stosunku pracy zarówno za wypowiedzeniem, jak i bez wprowadzają przepisy ustawy o związkach zawodowych. Zgodnie z art. 32 ustawy o z.z. pracodawca musi uzyskać zgodę zarządu zakładowej organizacji związkowej na wypowiedzenie lub rozwiązanie stosunku pracy z imiennie wskazanym uchwałą zarządu tej organizacji jego członkiem lub z innym pracownikiem będącym jej członkiem, upoważnionym do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy. Wszelkie zmiany w zakresie osób chronionych organizacja zgłasza pracodawcy na piśmie w terminie 7 dni od dnia ich zaistnienia.

W celu rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem objętym taką ochroną pracodawca jest zobowiązany, przed dokonaniem wypowiedzenia lub rozwiązania umowy, wystąpić do organizacji o wyrażenie zgody. Jeżeli organizacja wyrazi zgodę, pracodawca może wypowiedzieć lub rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia. W braku takiej zgody nie może tego uczynić.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK