| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Związkowcy bez kary

Związkowcy bez kary

Brak określenia, jakie czyny osób pełniących funkcje związkowe są sprzeczne z ustawą, spowodował uchylenie przepisu wprowadzającego karalność kierowania działalnością sprzeczną z prawem przez działaczy związkowych.

Leszek P. prezes zarządu Fabryki „M.” Sp. z o.o. złożył do miejscowej prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez członków dwóch działających w spółce związków zawodowych. Przestępstwo to miało polegać na kierowaniu do spółki żądań przekraczających kompetencje związków zawodowych, tj. m.in. zmiany zarządu spółki, zaprzestania współpracy z niektórymi podmiotami, wreszcie analizy kosztów tej współpracy. Zdaniem zarządu fabryki czyny te wypełniają znamiona przestępstwa określonego w art. 35 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych, przewidującego karę grzywny lub ograniczenia wolności dla tego, kto w związku z pełnioną funkcją związkową kieruje działalnością sprzeczną z ustawą.

Prokuratura Rejonowa w T. postanowieniem z 20 kwietnia 2007 r. odmówiła wszczęcia postępowania. Zażalenie na to postanowienie złożył więc prezes zarządu do Sądu Rejonowego w T.

Rozpoznając zażalenie, sąd powziął jednak poważne wątpliwości co do zgodności wskazanego przepisu z ustawą zasadniczą i skierował do Trybunału Konstytucyjnego pytanie prawne dotyczące tej kwestii.

Trybunał uznał sporny przepis za niezgodny z Konstytucją RP. Uzasadniając orzeczenie wskazał, że kwestionowany przepis nie wyznacza bezpośrednio granic prawa do rokowań, do zawierania układów zbiorowych pracy i innych porozumień ani prawa do organizowania strajków pracowniczych i innych form protestu. Stanowi jednak formę daleko idącej ingerencji w te prawa, ponieważ określa sankcję za naruszenie zakazów i nakazów. Każda norma prawnokarna powinna zaś precyzyjnie wskazywać osobę (sprawcę), czyn zabroniony (rodzaj działania lub zaniechania) oraz sankcję za popełnienie określonego czynu zabronionego. Jakiekolwiek ogólnikowe wskazanie rodzaju czynu zabronionego jest niezgodne z zasadami prawidłowej legislacji i przez to - niekonstytucyjne. Przepis art. 35 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych w tym kształcie nie określa, jakie czyny są sprzeczne z ustawą, a nawet nie precyzuje, z jaką ustawą - czy chodzi tu o ustawę o związkach zawodowych czy generalnie o czyn sprzeczny z jakąkolwiek ustawą. Efekt tej regulacji jest taki, że adresaci normy - członkowie związków zawodowych - nie mogą wprost stwierdzić, jakie czyny są przestępstwami, a jakie nie. Może dojść więc do sytuacji, w której penalizowane będą czyny niebędące czynami zabronionymi w rozumieniu przepisów prawa karnego.

W państwie prawa ograniczeń prawnokarnych nie wolno domniemywać, ustawodawca musi dokładnie wskazywać określone zachowania, których podjęcie skutkuje ukaraniem - stwierdził w konkluzji TK.

Sentencja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 maja 2008 r. (P 50/07)

Art. 35 ust. 2 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.) jest niezgodny z art. 42 ust. 1 oraz z art. 59 ust. 2-4 w zw. z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP.

Michał Culepa

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Robert Ofiara

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK