| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Utrata uprawnień związku zawodowego

Utrata uprawnień związku zawodowego

Organizacja związkowa ma obowiązek wskazywania co kwartał liczbę związkowców. Co w przypadku, gdy organizacja związkowa nie miała uprawnień, a mimo to podjęła działania?

Ustawa o związkach zawodowych nakłada na związek m.in. obowiązek wskazywania co kwartał (art. 251 ust.2) liczby związkowców, bowiem uprawnienia przysługują organizacji związkowej, która zrzesza min. 10 członków.

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 20 grudnia 2012 r., III PZP 7/12 nieprzedstawienie przez zakładową organizację związkową informacji, o której mowa w art. 251 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych powoduje, że nie są wadliwe czynności podjęte przez pracodawcę bez wymaganego współdziałania z tą organizacją, aż do dnia przedstawienia tej informacji. Zwolnienie pracodawcy z obowiązku współdziałania z zakładową organizacją związkową dotyczy także konieczność uzyskania przez pracodawcę zgody na rozwiązanie stosunku pracy z imiennie wskazanym uchwałą zarządu jego członkiem lub z innym pracownikiem będącym członkiem danej zakładowej organizacji związkowej, upoważnionym do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy.

Polecamy: INFORLEX.PL Kadry i Płace

Organizacja związkowa 10 stycznia 2016 r., nie przekazała informacji o liczbach członków według stanu na ostatni dzień kwartału (31 grudnia 2015 r). Pracodawca, chce zwolnić członka zarządu organizacji związkowej już po 10 stycznia 2016 r. Pracodawca co prawda będzie zwolniony z uzyskiwania zgody na rozstanie się z pracownikiem ale z daleko idącej ostrożności postanowił wystąpić o zgodę do zarządu organizacji na zwolnienie chronionego działacza. Zgody tej nie uzyskał, po czym rozwiązał za wypowiedzeniem umowę z tymże działaczem.

Zgodnie z wyrokiem Sadu Najwyższego z dnia 25 sierpnia 2015 r., (II PK 214/14) takie nadgorliwe działanie pracodawcy nie leży w jego interesie. Wniosek z uzasadnienia wyroku jest taki, że pracodawca nie może skutecznie powołać się w procesie na to, że organizacja związkowa nie miała uprawnień, gdy pomimo tej wiedzy czynności przez niego podejmowane (w naszej sprawie zapytanie o zgodę na rozwiązanie umowy z chronionym działaczem związkowym) świadczą, że uprawnienia jej i jej członków uznaje. Zatem takie działanie pracodawcy musi być oceniane przez pryzmat art.8 kp.

Zadaj pytanie na FORUM!

reklama

Aktualizacja: 25.01.2016

Ekspert:

r.pr. Bartosz Drozdowicz

Specjalista prawa pracy i ekspert ds. negocjacji, autor bloga www.oprawiepracy.pl

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Utrata uprawnień związku zawodowego
Utrata uprawnień związku zawodowego

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

EFT International

EFT International zajmuje się pomaganiem firmom w osiągnięciu sukcesu na zagranicznych rynkach, głównie w Wielkiej Brytanii i Indiach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »