| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Czy można zmienić ustalone ze związkami zawodowymi w regulaminie pracy dni wolne od pracy w 2009 r.

Czy można zmienić ustalone ze związkami zawodowymi w regulaminie pracy dni wolne od pracy w 2009 r.

Ustaliliśmy ze związkami zawodowymi aneks do regulaminu pracy w sprawie dodatkowych dni wolnych w 2009 r. w naszym zakładzie pracy. Będą to wszystkie wolne soboty, a za święto przypadające 15 sierpnia wyznaczyliśmy dzień wolny 17 sierpnia, natomiast za święto 26 grudnia dzień wolny pracownicy odbiorą 21 grudnia. Czy te 2 dni będzie można ewentualnie w późniejszym terminie zmienić już bez uzgodnienia ze związkami, tylko na podstawie zarządzenia prezesa spółki?

RADA

Bez współdziałania z zakładowymi organizacjami związkowymi nie będą Państwo mogli zmienić ustalonych wcześniej terminów dni wolnych od pracy. Nie będzie można wprowadzić tej zmiany zarządzeniem prezesa spółki nawet za zgodą związków zawodowych. Zmiana wyznaczonych dni wolnych będzie możliwa przez zmianę regulaminu pracy.

UZASADNIENIE

Nie będą Państwo mogli zmienić ustalonych w regulaminie na 2009 r. dni wolnych od pracy w formie zarządzenia prezesa spółki. Takie zarządzenie nie jest dokumentem właściwym do ustalania rozkładów czasu pracy, które obejmują dodatkowe dni wolne od pracy. Rozkład czasu pracy ustalają bowiem Państwo w regulaminie pracy.

Jeżeli zajdzie potrzeba zamiany wyznaczonych w regulaminie pracy dni wolnych za święta w sierpniu i grudniu br., będą Państwo zobowiązani do współdziałania w tej kwestii ze związkami zawodowymi. Ustalenia te powinny być przeprowadzane w takim samym trybie, jaki obowiązywał przy określeniu dodatkowych dni wolnych na cały 2009 r. Mogą zatem Państwo dokonać takiej zmiany, ale uzgadniając jej treść z działającymi u Państwa organizacjami związkowymi. W omawianym przypadku będzie to zmiana regulaminu pracy w zakresie ustalonego już rozkładu czasu pracy.

WAŻNE!

Zmiana rozkładu czasu pracy ustalonego w regulaminie pracy wymaga zmiany tego regulaminu.

W razie gdy nie powiedzie się uzgodnienie treści regulaminu pracy dotyczącej zmiany jego poprzednich postanowień z zakładową organizacją związkową w ustalonym przez Państwa ze związkami zawodowymi terminie, wówczas będą mogli Państwo wprowadzić zmiany samodzielnie bez konsultacji ze związkami (art. 1042 § 2 Kodeksu pracy).

Zgoda organizacji związkowych nie jest potrzebna w razie ustalania indywidualnego rozkładu czasu pracy dla pracowników (art. 142 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Pracownik wystąpił z wnioskiem o wykonywanie pracy w sobotę, która jest dniem wolnym dla wszystkich pracowników zakładu, w zamian za dzień wolny w poniedziałek. Szef zakładu uznał, że zamiana dnia wolnego przypadającego w sobotę na dzień wolny w poniedziałek nie spowoduje dezorganizacji w zakładzie i zaakceptował wniosek pracownika bez konsultacji ze związkami zawodowymi. Szef miał prawo ustalić indywidualny rozkład czasu pracy, w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty.

Należy pamiętać, że każda zmiana wprowadzona do regulaminu pracy wchodzi w życie w ciągu 2 tygodni od podania jej do wiadomości pracowników w sposób przyjęty w danym zakładzie (art. 1043 Kodeksu pracy). Może to nastąpić np. przez umieszczenie tekstu na tablicy ogłoszeń, udostępnienie w wewnętrznej sieci internetowej, wręczenie każdemu pracownikowi kopii nowych postanowień regulaminu pracy.

Podstawa prawna

  • art. 1041 § 1, art. 1042, art. 1043, art. 142 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Regulamin pracy wydany przez pracodawcę bez wymaganego uzgodnienia z zakładową organizacją związkową nie ma mocy wiążącej (art. 1042 k.p. i art. 30 ust. 5 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.). W razie nieprzedstawienia w terminie 30 dni wspólnie uzgodnionego stanowiska przez organizacje związkowe w kwestii zaproponowanego przez pracodawcę terminu prowadzenia negocjacji, może on ustalić regulamin pracy bez uzgodnienia z tymi organizacjami. (Wyrok Sądu Najwyższego z 21 marca 2001 r., I PKN 320/00, OSNAP 2002/24/599

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Ryszard Stolarz

Ekspert w dziedzinie prawa handlowego i spółdzielczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »