REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Utworzenie związku zawodowego. /Fot. Fotolia
Utworzenie związku zawodowego. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Związek zawodowy powstaje na mocy uchwały podjętej przez co najmniej 10 osób, która są uprawnione do tworzenia związków zawodowych. Każdy związek zawodowy podlega rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jak jest procedura utworzenia związku zawodowego?

Związek zawodowy

Zgodnie z art. 1 ustawy o związkach zawodowych związkiem zawodowym jest dobrowolna i samorządna organizacja ludzi pracy, która została powołana do reprezentowania i obrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych. Związek zawodowy jest niezależny w swojej działalności statutowej od pracodawców, administracji państwowej i samorządu terytorialnego oraz od innych organizacji.

Autopromocja

Związek zawodowy może w sposób swobodny określić swoją nazwę, pod warunkiem że przyjęta nazwa dostatecznie identyfikuje związek w obrocie prawnym i społecznym (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 5 czerwca 1996 r., sygn. akt I PR 1/96). Zarejestrowanie związku zawodowego, którego nazwa jest zbliżona do nazwy innego związku zawodowego jest dopuszczalne, jeżeli tylko nazwa ta pozwala na identyfikację tego związku (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 17 kwietnia 1996 r. sygn. akt I PRZN 1/96).

Utworzenie związku zawodowego

Związek zawodowy powstaje z mocy uchwały o jego utworzeniu. Uchwałę tę podejmują osoby uprawnionych do tworzenia związków zawodowych. Musi ich być co najmniej 10. Te same osoby uchwalają ponadto statut i wybierają komitet założycielski w liczbie od 3 do 7 osób.

Zobacz również: Związki zawodowe - funkcje

Osoby uprawnione do tworzenia związków zawodowych to pracownicy bez względu na podstawę stosunku pracy (umowa o pracę, powołanie, mianowanie, wybór, spółdzielcza umowa o pracę), członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej, jeżeli nie są pracodawcami. Prawo to nie przysługuje osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Statut związku zawodowego

Art. 13 ustawy o związkach zawodowych zawiera wykaz informacji, które w szczególności powinien zawierać statut związku zawodowego. Katalog obejmuje:

  1. nazwę związku,
  2. siedzibę związku,
  3. terytorialny i podmiotowy zakres działania,
  4. cele i zadania związku oraz sposoby i formy ich realizacji,
  5. zasady nabywania i utraty członkostwa,
  6. prawa i obowiązki członków,
  7. strukturę organizacyjną związku ze wskazaniem, które z jednostek organizacyjnych związku mają osobowość prawną,
  8. sposób reprezentowania związku oraz osoby upoważnione do zaciągania zobowiązań majątkowych w imieniu związku,
  9. organy związku, tryb ich wyboru i odwołania, zakres ich kompetencji oraz okres kadencji,
  10. źródła finansowania działalności związku oraz sposób ustanawiania składek członkowskich,
  11. zasady uchwalania i zmian statutu,
  12. sposób rozwiązania związku i likwidacji jego majątku.

Polecamy również serwis: Spory zbiorowe

Rejestracja

Każdy związek zawodowy podlega obowiązkowej rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jeżeli jednak, wbrew obowiązkowi, komitet założycielski nie złoży w terminie 30 dni od dnia założenia związku wniosku o rejestrację, uchwała o utworzeniu związku utraci moc. W takiej sytuacji, zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 13 lutego 1997 r. (I PKN 4/97), członek komitetu założycielskiego związku zawodowego traci ochronę przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem stosunku pracy.

Z dniem zarejestrowania związek zawodowy oraz jego jednostki organizacyjne wskazane w statucie nabywają osobowość prawną. Oznacza to, że postanowienia statutu mają decydujące znaczenie dla stwierdzenia posiadania osobowości prawnej przez jednostkę organizacyjną związku zawodowego (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 lutego 2007 r., sygn. akt II PK 196/06).

Zmiana statutu związku zawodowego

Związek zawodowy zawiadamia niezwłocznie właściwy sąd o zmianie statutu. Zmiana statutu związku zawodowego wchodzi w życie z upływem 14 dni od dnia zawiadomienia, jeżeli sąd nie zgłosił wcześniej zastrzeżeń co do jej zgodności z prawem. Natomiast w razie zgłoszenia zastrzeżeń sąd zawiadamia o nich związek zawodowy i wyznacza rozprawę dla ich rozpatrzenia w terminie 30 dni od dnia zawiadomienia przez związek o zmianie statutu.

Postanowienie sądu w przedmiocie zmiany statutu związku zawodowego, wydane zgodnie z art. 16 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. nr 55, poz. 234), podlega zaskarżeniu (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 16 marca 1994 r., sygn. akt I PZP 8/94).

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Wykreślenie związku zawodowego z rejestru

Zgodnie z art. 17 ustawy o związkach zawodowych sąd dokonuje skreślenia związku zawodowego z rejestru w trzech przypadkach. Zalicza się do nich:

  1. wskazany w statucie organ podjął uchwałę o rozwiązaniu związku,
  2. zakład pracy, w którym dotychczas działał związek zawodowy, został wykreślony z właściwego rejestru z powodu likwidacji lub upadłości tego zakładu albo jego przekształcenia organizacyjno-prawnego, uniemożliwiającego kontynuowanie działalności tego związku,
  3. liczba członków związku utrzymuje się poniżej 10 przez okres dłuższy niż 3 miesiące.

Wszystkie trzy okoliczności sąd stwierdza z urzędu lub na wniosek związku zawodowego.

Postępowanie o rejestrację związku zawodowego

Sprawy dotyczące rejestracji związków zawodowych są rozpatrywane w trybie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu nieprocesowym. Sąd rozpatruje je w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku. Warto dodać, że postępowanie w sprawach rejestracji jest wolne od opłat sądowych.

W rozumieniu art. 510 Kodeksu postępowania cywilnego w związku z art. 20 ust. 5 ustawy o związkach zawodowych nie jest zainteresowanym w sprawie o rejestrację związku zawodowego zakład pracy, na obszarze którego ma działać utworzony związek. Dlatego zakład pracy nie może być dopuszczony w charakterze uczestnika w postępowaniu o rejestrację zakładowej organizacji związkowej (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 15 lutego 1989 r., sygn. akt I PRZ 15/89).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2001 Nr 79, poz. 854 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

    Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

    Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

    Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

    Diety zagraniczne 2024 - tabela

    Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

    Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

    10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

    REKLAMA

    30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

    Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

    Odpowiedzialność materialna pracownika - zasady, wina, przykłady

    Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swojej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w Kodeksie pracy.

    Dzień przyjemności w pracy. Nowe wydarzenie w kalendarzach działów HR

    Dzień przyjemności w pracy to nowa inicjatywa Pluxee, która ma szansę na stałe zagościć na mapie pracowniczych wydarzeń. Jest nie tylko okazją do tego, by zadbać o siebie i swoje potrzeby, lecz także przypomina, jak bardzo radość, przyjemność i pozytywna atmosfera wpływają na zaangażowanie i poczucie sensu pracy. Mimo że jest to działanie z obszaru tzw. miękkiego HR, jego efekty są konkretne i mierzalne. 

    OFE czy ZUS - okno transferowe 2024

    Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.

    REKLAMA

    Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

    Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

    Świadczenie AKTYWNIE W ŻŁOBKU: Od czego będzie zależała wysokość świadczenia?

    Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest częścią programu „Aktywny rodzic”. Program jest systemową strategią wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych z rolami rodzicielskimi. Wsparcie będzie polegać m.in. na wprowadzeniu nowych świadczeń dla rodziców, m.in. świadczenia „Aktywnie w żłobku”.

    REKLAMA