| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Czy zwolnienie byłego prezesa zarządu musi być konsultowane ze związkami

Czy zwolnienie byłego prezesa zarządu musi być konsultowane ze związkami

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej z prezesem zarządu spółdzielni mieszkaniowej, dokonane po odwołaniu go z tej funkcji, powinno być poprzedzone konsultacją z zakładową organizacją związkową (uchwała Sądu Najwyższego z 7 grudnia 2012 r., II PZP 3/12).

Jan G. pełnił od września 2006 r. funkcję prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej w M. W tym charakterze został zatrudniony na podstawie umowy o pracę. W kwietniu 2010 r. rada nadzorcza spółdzielni odwołała go ze stanowiska, a następnie otrzymał on wypowiedzenie umowy o pracę.

Nie zgadzając się z decyzją rady nadzorczej Jan G. wniósł pozew do sądu, żądając uznania rozwiązania umowy o pracę za bezskuteczne. Jego zdaniem, rozwiązanie umowy nastąpiło z naruszeniem przepisów Kodeksu pracy. Naruszenie to miało dotyczyć braku obowiązkowej konsultacji wypowiedzenia umowy o pracę. Zgodnie bowiem z art. 38 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany do pisemnego zawiadomienia reprezentującego pracownika związku zawodowego o zamiarze wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony, z podaniem przyczyn wypowiedzenia.

Jan G. wskazał jako organizację reprezentującą jego interesy wobec pracodawcy związek zawodowy NSZZ „S”, do którego wstąpił w marcu 2010 r., kiedy jeszcze pełnił funkcję prezesa. Natomiast rada nadzorcza spółdzielni odwołując go ze stanowiska, a następnie składając wypowiedzenie nie przeprowadziła stosownej konsultacji związkowej.

Orzeczenia sądów i pytanie prawne

Sąd I instancji uznał wypowiedzenie za bezskuteczne, jednak rozpoznający apelację spółdzielni sąd II instancji powziął zasadniczą wątpliwość, czy w ogóle konieczne jest przeprowadzanie konsultacji związkowej w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę prezesowi spółdzielni mieszkaniowej. Skierował więc do Sądu Najwyższego następujące pytanie prawne:

„Czy wypowiedzenie umowy o pracy zawartej na czas nieokreślony z prezesem zarządu spółdzielni mieszkaniowej, dokonane po odwołaniu go z tej funkcji przez radę nadzorczą, powinno być poprzedzone przewidzianym w art. 38 Kodeksu pracy trybem konsultacji wypowiedzenia z zakładową organizacją związkową, której członkiem jest ten pracownik”?

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK