| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Czy zwolnienie byłego prezesa zarządu musi być konsultowane ze związkami

Czy zwolnienie byłego prezesa zarządu musi być konsultowane ze związkami

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej z prezesem zarządu spółdzielni mieszkaniowej, dokonane po odwołaniu go z tej funkcji, powinno być poprzedzone konsultacją z zakładową organizacją związkową (uchwała Sądu Najwyższego z 7 grudnia 2012 r., II PZP 3/12).

Uchwała Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy w odpowiedzi wydał uchwałę, w której potwierdził, że takie wypowiedzenie umowy o pracę powinno być poprzedzone konsultacją z zakładową organizacją związkową.

W uzasadnieniu SN wskazał, że wypowiedzenie nastąpiło po odwołaniu. Wówczas prezes zarządu utracił swoje stanowisko w zarządzie spółdzielni i stał się „szeregowym” pracownikiem. W tej sytuacji mają do niego zastosowanie wszystkie przepisy prawa pracy. To oznacza, że były prezes podlega regułom kodeksowym i konsultacja związkowa jest obligatoryjna. W tym konkretnym przypadku dodatkowo konsultacja będzie tym bardziej obowiązkowa, gdyż żaden przepis Prawa spółdzielczego również nie wyłącza konsultacji związkowej wobec takich pracowników.

Wnioski dla pracodawcy

Nawet w przypadku, gdy ochronę związkową deklaruje prezes czy inny członek zarządu spółdzielni, spółki bądź innej osoby prawnej, konsultacja związkowa ewentualnego wypowiedzenia stosunku pracy lub rozwiązania go bez zachowania okresu wypowiedzenia jest obowiązkowa. Nie ma znaczenia kierownicze stanowisko, jakie zajmuje zarządzający pracownik. Istotne jest, aby umowa o pracę na czas nieokreślony była zawarta ważnie i skutecznie, a także aby pracownik zgłosił właściwą organizację związkową do obrony jego interesów. Wówczas, zgodnie z art. 38 Kodeksu pracy, pracodawca musi wykonać następujące czynności:

  • zawiadomić na piśmie organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia umowy, z podaniem przyczyny zwolnienia,
  • po otrzymaniu stanowiska organizacji związkowej (lub w przypadku braku stanowiska w terminie 5 dni od zawiadomienia związków zawodowych) podjąć decyzję w sprawie wypowiedzenia umowy o pracę członka zarządu.

Opinia organizacji związkowej nie jest dla pracodawcy wiążąca.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Regulska-Cieślak

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK