| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Czy pracodawca ma obowiązek współpracy ze związkiem zawodowym, który nie przekazał w terminie informacji o liczbie członków

Czy pracodawca ma obowiązek współpracy ze związkiem zawodowym, który nie przekazał w terminie informacji o liczbie członków

Nieprzedstawienie przez zakładową organizację związkową informacji o liczbie swoich członków powoduje, że nie są wadliwe czynności podjęte przez pracodawcę bez wymaganego współdziałania z organizacją, aż do dnia przedstawienia tej informacji (uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 20 grudnia 2012 r., III PZP 7/12).

Ustawa o związkach zawodowych w art. 251 ust. 1 przewiduje, że uprawnienia zakładowej organizacji związkowej (zoz) przysługują organizacji zrzeszającej co najmniej 10 członków będących pracownikami lub wykonawcami pracy nakładczej (chałupnikami) u pracodawcy objętego działaniem tej organizacji albo funkcjonariuszami, mogącymi zrzeszać się w związkach zawodowych i pełniącymi służbę w jednostce objętej działaniem tej organizacji. Każda zakładowa organizacja związkowa ma obowiązek przedkładać pracodawcy co kwartał, w terminie do 10. dnia miesiąca następującego po tym kwartale, informację o łącznej liczbie członków danej zoz na koniec kwartału (art. 251 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych.

Pytanie prawne Rzecznika Praw Obywatelskich

W orzecznictwie Sądu Najwyższego przyjmowano, że do wykonywania uprawnień zoz istotna jest liczba członków związku w dniu, w którym pracodawcy przekazano informację o łącznej liczbie członków związku. Jeżeli pracodawca w wyznaczonym terminie nie uzyskał wymaganych informacji o liczbie członków zoz, ma prawo przyjąć, że od tej daty zakładowej organizacji związkowej nie przysługują ustawowe uprawnienia. Gdy jednak związek wykaże później, że w ustawowym terminie miał jednak co najmniej 10 członków, to – mimo spóźnienia – zoz zachowa swoje uprawnienia i to również w okresie między ustawowym terminem a datą złożenia spóźnionej informacji.

W wyroku z 6 października 2011 r. (III PK 17/11, OSNP 2012/21–22/257) Sąd Najwyższy zakwestionował jednak dotychczasowe orzecznictwo, przyjmując, że nieprzekazanie informacji o liczbie członków zoz we wskazanym terminie uprawnia pracodawcę do przyjęcia, że istniejąca u niego organizacja związkowa nie spełnia wymagań ustawowych, a zatem nie ma – wynikającego z przepisów Kodeksu pracy – obowiązku współdziałania z nią przy rozwiązywaniu z pracownikami stosunków pracy. Wtórne uzyskanie uprawnień związkowych może w przypadku spóźnienia zoz nastąpić dopiero po złożeniu w przepisanym terminie informacji o liczbie członków. Tym samym SN uznał, że termin do 10. dnia miesiąca następującego po kwartale, za który przedkładana jest informacja, jest ściśle obowiązujący, a konsekwencje jego niedotrzymania muszą obciążać wyłącznie związek.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Filipczak-Zawadzka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK