| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Czy pracodawca ma obowiązek współpracy ze związkiem zawodowym, który nie przekazał w terminie informacji o liczbie członków

Czy pracodawca ma obowiązek współpracy ze związkiem zawodowym, który nie przekazał w terminie informacji o liczbie członków

Nieprzedstawienie przez zakładową organizację związkową informacji o liczbie swoich członków powoduje, że nie są wadliwe czynności podjęte przez pracodawcę bez wymaganego współdziałania z organizacją, aż do dnia przedstawienia tej informacji (uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 20 grudnia 2012 r., III PZP 7/12).

Ustawa o związkach zawodowych w art. 251 ust. 1 przewiduje, że uprawnienia zakładowej organizacji związkowej (zoz) przysługują organizacji zrzeszającej co najmniej 10 członków będących pracownikami lub wykonawcami pracy nakładczej (chałupnikami) u pracodawcy objętego działaniem tej organizacji albo funkcjonariuszami, mogącymi zrzeszać się w związkach zawodowych i pełniącymi służbę w jednostce objętej działaniem tej organizacji. Każda zakładowa organizacja związkowa ma obowiązek przedkładać pracodawcy co kwartał, w terminie do 10. dnia miesiąca następującego po tym kwartale, informację o łącznej liczbie członków danej zoz na koniec kwartału (art. 251 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych.

Pytanie prawne Rzecznika Praw Obywatelskich

W orzecznictwie Sądu Najwyższego przyjmowano, że do wykonywania uprawnień zoz istotna jest liczba członków związku w dniu, w którym pracodawcy przekazano informację o łącznej liczbie członków związku. Jeżeli pracodawca w wyznaczonym terminie nie uzyskał wymaganych informacji o liczbie członków zoz, ma prawo przyjąć, że od tej daty zakładowej organizacji związkowej nie przysługują ustawowe uprawnienia. Gdy jednak związek wykaże później, że w ustawowym terminie miał jednak co najmniej 10 członków, to – mimo spóźnienia – zoz zachowa swoje uprawnienia i to również w okresie między ustawowym terminem a datą złożenia spóźnionej informacji.

W wyroku z 6 października 2011 r. (III PK 17/11, OSNP 2012/21–22/257) Sąd Najwyższy zakwestionował jednak dotychczasowe orzecznictwo, przyjmując, że nieprzekazanie informacji o liczbie członków zoz we wskazanym terminie uprawnia pracodawcę do przyjęcia, że istniejąca u niego organizacja związkowa nie spełnia wymagań ustawowych, a zatem nie ma – wynikającego z przepisów Kodeksu pracy – obowiązku współdziałania z nią przy rozwiązywaniu z pracownikami stosunków pracy. Wtórne uzyskanie uprawnień związkowych może w przypadku spóźnienia zoz nastąpić dopiero po złożeniu w przepisanym terminie informacji o liczbie członków. Tym samym SN uznał, że termin do 10. dnia miesiąca następującego po kwartale, za który przedkładana jest informacja, jest ściśle obowiązujący, a konsekwencje jego niedotrzymania muszą obciążać wyłącznie związek.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyrankiewicz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK