| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Czy pracodawca ma obowiązek współpracy ze związkiem zawodowym, który nie przekazał w terminie informacji o liczbie członków

Czy pracodawca ma obowiązek współpracy ze związkiem zawodowym, który nie przekazał w terminie informacji o liczbie członków

Nieprzedstawienie przez zakładową organizację związkową informacji o liczbie swoich członków powoduje, że nie są wadliwe czynności podjęte przez pracodawcę bez wymaganego współdziałania z organizacją, aż do dnia przedstawienia tej informacji (uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 20 grudnia 2012 r., III PZP 7/12).

W tej sytuacji rzecznik praw obywatelskich zdecydował się zadać Sądowi Najwyższemu pytanie prawne:

„Jaki skutek wywołuje nieprzekazanie przez organizację związkową, w terminie określonym w art. 251 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych, pracodawcy informacji o łącznej liczbie członków tej organizacji”?

Rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy uznał, że niedopełnienie obowiązku poinformowania pracodawcy o liczbie członków zoz nie może skutkować negatywnymi konsekwencjami dla pracodawcy. Sąd Najwyższy podzielił tym samym opinię rzecznika praw obywatelskich oraz wykładnię zawartą w wyroku z 6 października 2011 r.

Zdaniem SN, przepisy ustawy o związkach zawodowych nakładają na zakładową organizację związkową obowiązek przedłożenia pracodawcy kwartalnej informacji o liczbie członków zoz do 10. dnia następnego miesiąca po kwartale, którego informacja dotyczy. Jeżeli pracodawca takiej informacji nie otrzyma, ma prawo uważać, że zoz nie spełnia wymagań ustawowych. Może więc uznać, że obowiązek współdziałania z taką organizacją jest wyłączony.

Niedopełnienie obowiązku informacyjnego nie może powodować wadliwości działań pracodawcy, zmierzających np. do wypowiedzenia umowy o pracę. W tej sytuacji brak konsultacji wypowiedzenia z zoz, która nie złożyła obowiązkowej informacji, nie może obciążać pracodawcy. Jednak od dnia złożenia informacji kwartalnej o liczbie członków zoz, z której wynika, że organizacja związkowa spełnia wymagania ustawowe, pracodawca jest zobowiązany do współpracy i konsultacji z tą organizacją, we wszystkich sprawach pracowniczych, gdy nakazują to przepisy. Obowiązek ten dotyczy również konsultacji planowanych wypowiedzeń.

Wnioski dla pracodawcy

Nieprzedstawienie w terminie kwartalnej informacji o liczbie członków zakładowej organizacji związkowej zwalnia pracodawcę z obowiązku konsultowania i współpracy w sprawach pracowniczych ze spóźniającym się związkiem, ale tylko do czasu przedłożenia pracodawcy tej informacji. Po otrzymaniu obowiązkowej informacji od związku pracodawca ma obowiązek podjęcia współpracy we wszystkich sprawach pracowniczych, które zaistniały po złożeniu tej informacji.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK