| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Informacja o łącznej liczbie członków

Informacja o łącznej liczbie członków

Organizacja związkowa musi przedstawić pracodawcy informację o łącznej liczbie zrzeszonych członków. Skutkiem niewykonania tego obowiązku w wymaganym terminie może być utrata uprawnień, jakie przysługują zakładowej organizacji związkowej.

Skutki przekazania informacji po terminie

Informacja o liczbie zrzeszonych członków złożona po terminie (informacja spóźniona) jest wiążąca dla pracodawcy w zakresie uprawnień, które zostały przewidziane dla zakładowej organizacji związkowej. Z tym jednak zastrzeżeniem, że wywołuje ona skutki dopiero od dnia przekazania jej pracodawcy. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 6 października 2011 r., który w uzasadnieniu stwierdził, że zakładowa organizacja związkowa zrzeszająca co najmniej 10 członków uzyskuje uprawnienie dopiero od chwili spóźnionego przekazania informacji.

Informacja przekazana przez zakładową organizację związkową już po złożeniu przez pracodawcę wypowiedzenia umowy o pracę nie ma znaczenia dla prawidłowości tego wypowiedzenia także wtedy, gdy ta organizacja jest w stanie udowodnić, że zrzesza odpowiednią liczbę członków (por. wyrok SN z 6 października 2011 r.).

Przykład

Pracodawca wobec tego, że nie otrzymał w terminie informacji o liczbie członków działającej u niego organizacji związkowej, wypowiedział umowę o pracę członkowi zarządu tej organizacji. Wypowiedzenie zostało złożone bez zgody zarządu danej organizacji. W chwili gdy zarząd organizacji związkowej dowiedział się o wypowiedzeniu umowy jednemu z jej członków, niezwłocznie przekazał pracodawcy informację o liczbie członków zakładowej organizacji związkowej.

Dokonane wypowiedzenie w powyższych warunkach jest prawidłowe i skuteczne.

WAŻNE!

Pracodawca nie może być obciążony roszczeniami pracownika z tytułu rozwiązania z nim stosunku pracy, które stało się wadliwe po złożeniu przez pracodawcę oświadczenia o rozwiązaniu, przy czym wadliwość powstała wskutek niewykonania ustawowego obowiązku przez organizację związkową.

Brak możliwości korzystania z uprawnień, przysługujących zakładowej organizacji związkowej zrzeszającej co najmniej 10 członków, będący skutkiem nieprzekazania pracodawcy informacji o liczbie członków, nie jest sankcją nadmiernie dolegliwą czy nieproporcjonalną w stosunku do zaniedbania, jakiego dopuściła się organizacja związkowa (wyrok SN z 6 października 2011 r.). Spełnienie podstawowego obowiązku informacyjnego i zachowanie terminów określonych w ustawie nie jest nadmiernie utrudnione i uciążliwe, wymaga ono, jak stwierdził Sąd, dołożenia choćby minimalnej staranności ze strony organizacji związkowej w dbałości o własne interesy, jak również o interesy pracowników, w szczególności osób objętych ochroną z art. 32 ustawy.

Sankcje

Niedopełnienie obowiązku określonego w art. 251 ust. 2 ustawy, czyli niepoinformowanie pracodawcy o liczbie swoich członków, może być potraktowane jako działalność sprzeczna z ustawą. W skrajnych przypadkach może to być podstawą do powiadomienia prokuratury o podjęciu działań zgodnie z art. 36 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych.

Podstawa prawna:

  • art. 251, 32, 36 ustawy z 29 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.).

Orzecznictwo:

  • wyrok SN z 6 października 2011 r. (III PK 17/11, niepubl.),
  • wyrok SN z 15 listopada 2006 r. (I PK 135/06, OSNP 2007/21–22/311).

 

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Paul Ostrowski

Adwokat i notariusz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK