| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Zwolnienie dyscyplinarne działacza związkowego z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych

Zwolnienie dyscyplinarne działacza związkowego z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych

Jeżeli naruszenie obowiązków pracowniczych jest ściśle związane z działalnością związkową, wówczas – w razie bezprawnego zwolnienia związkowca winnego tych naruszeń – sąd jest zobowiązany przywrócić związkowca do pracy, jeżeli ten złożył pozew o restytucję stosunku pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 17 maja 2012 r., I PK 176/11).

Rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy przychylił się do wniosków skarżącego związkowca i nakazał ponowne rozpoznanie sprawy. W uzasadnieniu stwierdził, że sądy nie przeprowadziły rzetelnego postępowania dowodowego. Zarzut naruszenia miesięcznego terminu od uzyskania wiadomości przez pracodawcę o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie dyscyplinarne umowy o pracę w ogóle nie był badany. Ponadto sama treść notatki dotyczącej rzekomych wypowiedzi związkowca budzi poważne wątpliwości. Nie ustalono bowiem ostatecznie, co związkowiec miał na myśli, mówiąc o „zgnojeniu firmy”.

Sąd Najwyższy uznał też, że w tej sprawie w ogóle nie doszło do ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych. Aby stwierdzić takie naruszenie, należało wskazać, jakie konkretnie obowiązki zostały poważnie naruszone. Tymczasem w uzasadnieniach orzeczeń oddalających powództwo była mowa raz o obowiązku dbałości o dobro zakładu pracy, a w innym miejscu – o lojalności wobec pracodawcy. Praktycznie jedyną podstawą do zwolnienia związkowca były ostre wypowiedzi na temat działalności pracodawcy. Padły one jednak w kontekście działalności związkowej prowadzonej przez zwolnionego pracownika. Wobec tego sąd nie mógł zasądzić tylko odszkodowania – powinien przywrócić związkowca do pracy. Tylko w wyjątkowych sytuacjach można poprzestać na odszkodowaniu, wtedy gdy naruszenie obowiązków było związane ze szkodą innej osoby (np. pobicie, pomówienie konkretnych osób).

Wnioski dla pracodawcy

Zwolnienie chronionego działacza związkowego bez zgody macierzystej organizacji związkowej będzie bezskuteczne, jeżeli powodem zwolnienia było naruszenie – nawet ciężkie – obowiązków pracowniczych, ale dokonane w ramach działalności związkowej. Sąd w takiej sytuacji przeważnie przywraca do pracy zwolnionego działacza.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Przybył

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »