| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Zatrudnianie pracowników przez związek zawodowy

Zatrudnianie pracowników przez związek zawodowy

Pracodawca, u którego działa związek zawodowy, ma obowiązek udostępnienia pomieszczeń i urządzeń technicznych niezbędnych do wykonywania działalności związkowej. Nie ma on jednak obowiązku zatrudniania pracowników organizacji związkowej.

Związek zawodowy jest dobrowolną i samorządną organizacją ludzi pracy, powołaną do reprezentowania i obrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych. Nie oznacza to jednak, że związek zawodowy nie może zatrudniać pracowników.

Co do zasady, to sami działacze obsługują wszystkie sprawy związkowe, ponieważ korzystają ze zwolnień od pracy. Prawo do zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej może przysługiwać jednemu lub kilku związkowcom (art. 31 ustawy o związkach zawodowych).

W zależności od liczby członków można żądać od pracodawcy:

  • częściowego zwolnienia jednego działacza – gdy liczba członków jest mniejsza od 150,
  • pełnego zwolnienia jednego działacza – gdy liczba członków wynosi od 150 do 500,
  • pełnego zwolnienia dla dwóch osób – gdy liczba członków wynosi od 501 do 1000 członków,
  • pełnego zwolnienia dla trzech pracowników – gdy liczba członków wynosi od 1001 do 2000 członków.

Na każdy kolejny 1000 członków powyżej 2000 członków organizacji związek może uzyskać dodatkową osobę zwolnioną z obowiązku świadczenia pracy. Poza tym ustawodawca pozwala dzielić zwolnienie między kilku pracowników, jeżeli jest ono udzielane w niepełnym wymiarze.

Bywa jednak, że działacze związkowi z wyboru prowadzą intensywną działalność związkową. Wówczas do bieżącej obsługi członków związku mogą zatrudniać pracowników.

Obowiązki pracodawcy wobec związku

Pracodawca, u którego działa związek, ma określone obowiązki wynikające z ustawy o związkach zawodowych. Najważniejszym jest udostępnienie zakładowej organizacji związkowej pomieszczenia i urządzeń technicznych niezbędnych do wykonywania działalności związkowej w zakładzie pracy (art. 33 ustawy o związkach zawodowych). Wyraźnie mowa jest o pomieszczeniu i urządzeniach, do których należą najczęściej biurko, krzesła, szafka, komputer, telefon, kartki, przybory do pisania. Co konkretnie uzyska organizacja związkowa, zależy od indywidualnych rozmów z pracodawcą.

Pracodawca nie ma jednak obowiązku zatrudniania pracowników organizacji związkowej.

Przykład

Międzyzakładowa organizacja związkowa zatrudniła na 1/2 etatu w swoim związkowym biurze osobę do prowadzenia rejestru korespondencji i spraw członków. Następnie organizacja wystąpiła do pracodawców o zwrot kosztów osobowych obsługi swojego biura. Pracodawca nie zgodził się. Nie ma w przepisach obowiązku opłacania przez pracodawcę pracowników związku zawodowego. Takie postanowienia może zawierać umowa, jaką strony zawierają na mocy art. 33 ustawy o związkach zawodowych. Nie jest to jednak zobowiązanie obligatoryjne pracodawcy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Tarsa

Specjalizuje się w tematyce finansowej i rachunkowej. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK