| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Czy związki zawodowe mają prawo do informacji o finansach firmy

Czy związki zawodowe mają prawo do informacji o finansach firmy

Organizacja związkowa zwróciła się do nas z żądaniem podania informacji o stanie rachunków firmy, obecnym poziomie zadłużenia i przepływach finansowych. Czy pracodawca jest zobowiązany przekazać związkowi takie dane?

Przekazanie tych danych będzie konieczne, jeżeli żądanie związków zawodowych jest uzasadnione. Uzasadnieniem do otrzymania takiej obszernej informacji może być np. prowadzenie rokowań w celu zawarcia porozumienia dotyczącego zawieszenia przepisów prawa pracy i związana z tym konieczność dokładnego zapoznania się z sytuacją ekonomiczną firmy. Powinni zatem Państwo zażądać od organizacji związkowej uzasadnienia podania powyższych informacji i w zależności od tego uzasadnienia przekazać całość lub część informacji.

Ustawa o związkach zawodowych nakłada na pracodawcę obowiązek udzielania na żądanie związku zawodowego informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej, w szczególności dotyczących warunków pracy i zasad wynagradzania. W żaden jednak sposób ustawa nie precyzuje zakresu tego obowiązku.

Zakres działalności związków zawodowych jest bardzo duży. Zatem teoretycznie żądanie podania informacji może obejmować wszystkie aspekty prowadzenia firmy przez pracodawcę, gdyż każdy z nich, często w pośredni sposób wpływa na sytuację pracowników.

Związek zawodowy może domagać się podania informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej, a więc nie ma uprawnień do domagania się podania innych danych niezwiązanych z prowadzoną działalnością związkową (art. 28 ustawy o związkach zawodowych). Ze względu na szeroki zakres działalności związkowej nie można wyliczyć konkretnie tych informacji, do których podania będzie zobowiązany pracodawca.

WAŻNE!

Pracodawca powinien na żądanie organizacji związkowej udzielić wszelkich danych niezbędnych do prowadzenia działalności przez związek zawodowy.

W tym przypadku nie można jednak przyjąć nieograniczonych możliwości domagania się od pracodawcy podawania wszelkich danych. Żądanie związku zawodowego nie może dotyczyć informacji „na wszelki wypadek”, czyli uzyskiwania wszystkich danych dotyczących funkcjonowania zakładu pracy w celu potencjalnego reagowania na ewentualne zagrożenia czy nieprawidłowości, które nawet pośrednio mogą dotyczyć sytuacji pracowników. W ten sposób doszłoby do sytuacji, w której pracodawca musiałby na żądanie organizacji związkowej informować o każdej swojej decyzji dotyczącej firmy.

Dane o statusie ekonomiczno-finansowym zakładu pracy na pewno mogą wiązać się z działalnością związkową. W pytaniu wymienione jest żądanie podania danych dotyczących wszystkich rachunków firmy, poziomu zadłużenia oraz przepływów finansowych. Należy przyjąć, że na pewno za związane z działalnością związkową należy uznać dane o poziomie zadłużenia firmy, zwłaszcza wówczas, gdy np. jest prowadzone postępowanie związane z zawarciem porozumienia dotyczącego zwolnienia grupowego. Trudno jednak mówić o tym, że bez wystąpienia konkretnych zdarzeń mogących obiektywnie uzasadniać np. podejrzenie o poważne problemy finansowe firmy, organizacja związkowa może zawsze badać na bieżąco wszystkie przepływy finansowe czy poziom środków znajdujących się na firmowych rachunkach. Organizacja związkowa nie zarządza zakładem pracy, a część informacji związanych z działalnością firmy wprost dotyczy tajemnicy przedsiębiorstwa.

Odmowa udzielenia informacji może potencjalnie zawsze zagrażać tylko pracodawcy. Nieudzielenie żądanych informacji może zostać uznane za utrudnianie działalności związkowej, które jest zagrożone grzywną albo karą ograniczenia wolności.

Podstawa prawna:

  • art. 28, art. 35 ust. 1 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Beata Tarnowska - Kupny

Coach biznesu, mentor, doradca, z ponad 20-letnim doświadczeniem w biznesie, ekspert w zarządzaniu łańcuchem dostaw, logistyką, zakupami w branżach: FMCG, dobra luksusowe, produkcja, wysoko zaawansowane technologie, telekomunikacja. Realizowała duże projekty w firmach krajowych oraz globalnych, tworzyła i wdrażała strategie biznesowe oraz wielofunkcyjne procesy, prowadziła negocjacje z firmami globalnymi. Posiada praktyczną wiedzę budowania i rozwoju biznesu, realizacji projektów biznesowych, budowania i zarządzania zespołami. Jest partnerem w firmie konsultingowej Lynton Polska oraz Coaching Partnerzy. Współpracuje z Polish Women Network organizacją wspierającą kobiety w rozwoju zawodowym i osobistym. Od ponad 20 lat jest praktykiem coachingu menedżerskiego budującego zaangażowanie pracowników. Od kilku lat pracuje z biznesem jako coach i mentor. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Menedżerów Logistyki i Zakupów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK