| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Wypowiedzenie umowy o pracę związkowcowi niezdolnemu do pracy na dotychczasowym stanowisku

Wypowiedzenie umowy o pracę związkowcowi niezdolnemu do pracy na dotychczasowym stanowisku

Pracownik, który jest członkiem związku zawodowego, otrzymał od lekarza medycyny pracy oświadczenie o niezdolności do pracy na dotychczasowym stanowisku. Pracodawca nie ma możliwości zapewnienia mu innego stanowiska pracy. Obecnie liczba członków związku zawodowego wynosi 61 członków i uprawnia związek do objęcia ochroną przed zwolnieniem dodatkowo innych członków organizacji związkowej. Czy jeśli pracownik otrzyma taką ochronę, będzie można go zwolnić? Czy w takiej sytuacji jest należna odprawa, jeżeli powód wypowiedzenia nie leży po stronie pracodawcy?

Pracodawca może wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę, podając jako uzasadnienie brak zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku pracy i brak stanowiska, na które pracownik może być przeniesiony.

Należy zaznaczyć, że bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy (art. 229 § 4 k.p.). Sąd Najwyższy w wyroku z 18 grudnia 2002 r. stwierdził, że aktualnym orzeczeniem lekarskim w rozumieniu art. 229 § 4 k.p. jest orzeczenie stwierdzające stan zdrowia pracownika w dacie, w której ma być dopuszczony do pracy (I PK 44/02, OSNP 2004/12/209).

Dlatego w przypadku, gdy pracownik otrzyma orzeczenie lekarskie stwierdzające istnienie przeciwwskazań do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku, pracodawca nie może go dopuścić do jej wykonywania. W sytuacji gdy pracodawca nie ma stanowiska pracy, na które można byłoby przenieść pracownika, może pracownikowi wypowiedzieć umowę o pracę. W okresie wypowiedzenia musi jednak zwolnić go z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Należy pamiętać, że pracodawca musi uzyskać zgodę pracownika na taką zmianę i dokonać stosownych zmian w umowie o pracę.

Jeżeli pracownik, który nie otrzymał orzeczenia o zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku pracy, jest objęty ochroną przewidzianą w art. 32 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.), wówczas pracodawca bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej nie może wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z tym pracownikiem. Jednak odmowa wyrażenia zgody musi być uzasadniona i uwzględniać słuszny interes stron.

Reprezentatywna organizacja związkowa w rozumieniu art. 24125a k.p., jeżeli liczy 61 członków, może objąć ochroną przewidzianą w ustawie o związkach zawodowych 5 pracowników wskazanych w uchwale zarządu albo pracowników w liczbie nie większej niż liczba osób stanowiących kadrę kierowniczą w zakładzie pracy. Wybór sposobu ustalania liczby chronionych pracowników należy do organizacji związkowej. W przypadku gdy organizacja związkowa nie jest organizacją reprezentatywną, może wskazać tylko jednego pracownika objętego taką ochroną.

Pracownikowi, któremu pracodawca wypowiedział umowę o pracę z powodu braku zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku pracy, nie przysługuje żadna odprawa z tego tytułu. Takie świadczenie jest przewidziane dla pracowników wyłącznie wówczas, gdy przyczyny niedotyczące pracownika są wyłącznymi powodami rozwiązania umowy o pracę. W tym przypadku przyczyny wypowiedzenia stosunku pracy leżą wyłącznie po stronie pracownika, nawet gdy są od niego niezależne.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Madejski Sasiński Starowicz radcowie prawni

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »