| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Liczebność międzyzakładowej organizacji związkowej

Liczebność międzyzakładowej organizacji związkowej

Jesteśmy członkami międzyzakładowej organizacji związkowej. W bieżącym roku pracodawca zakwestionował sposób ustalenia liczby pracowników – członków międzyzakładowej organizacji związkowej, których stosunek pracy podlega ochronie. Czy miał takie prawo?

Nie, ponieważ zasady ustalania liczby członków międzyzakładowej organizacji związkowej podlegających ochronie przewidzianej w art. 32 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.) określa art. 342 tej ustawy.

Jak wynika z powyższych regulacji, liczba pracowników – członków międzyzakładowej organizacji związkowej podlegających ochronie – uzależniona jest od tego, czy ta organizacja związkowa, choć w jednym zakładzie pracy objętym jej działaniem, zrzesza pracowników w liczbie wymaganej do uzyskania statusu organizacji reprezentatywnej w rozumieniu art. 24125a k.p. Jeżeli międzyzakładowa organizacja związkowa spełnia powyższy wymóg, zarząd tej organizacji związkowej jest uprawniony do wskazania pracowników podlegających ochronie w liczbie ustalonej zgodnie z art. 32 ust. 3 lub 4 tej ustawy.

Międzyzakładowa organizacja związkowa może również wskazać pracowników podlegających ochronie (w liczbie ustalonej zgodnie z art. 32 ust. 3 lub 4 ustawy o związkach zawodowych) w jednym spośród zakładów pracy objętych jej działaniem, w którym ta organizacja zrzesza pracowników w liczbie wymaganej do uzyskania statusu organizacji reprezentatywnej. A następnie do tej liczby dodaje liczbę z pozostałych zakładów pracy, objętych działaniem tej organizacji, w których jest zatrudnionych co najmniej 10 pracowników będących jej członkami.

Ustawa w sposób jednoznaczny ustala konkretne liczby podmiotów chronionych w relacji do liczebności organizacji związkowej. Przykładowo, w sytuacji gdy organizacja związkowa zrzesza od 21–50 członków, to zarząd ma prawo wskazać pracodawcy 3 pracowników podlegających ochronie. Organizacja związkowa ma również możliwość ustalenia liczby osób chronionych w odniesieniu do kadry kierowniczej w zakładzie pracy. Zasadą jest, że liczba pracowników podlegających ochronie w tym przypadku nie może być większa od liczby osób stanowiących kadrę kierowniczą w zakładzie pracy.

Wybór sposobu obliczania liczby pracowników, których stosunek pracy będzie podlegał ochronie, jest uprawnieniem zarządu międzyzakładowej organizacji związkowej. Oznacza to więc, że pracodawca nie może kwestionować dokonanego wyboru, jak również pojętych przez zarząd ustaleń w tym zakresie.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »