| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Czy zakład pracy ma obowiązek informować organizację związkową o wycofaniu przez jej członków zgody na potrącanie składki związkowej

Czy zakład pracy ma obowiązek informować organizację związkową o wycofaniu przez jej członków zgody na potrącanie składki związkowej

Zgodnie z wytyczną przewodniczącego związku zawodowego, składki członkowskie przelewamy na konto związkowe. W ostatnim czasie kilka osób zrezygnowało z ich opłacania, składając w tym celu stosowne pisma. Na tej podstawie zaprzestaliśmy potrąceń składek członkowskich, ale nie powiadomiliśmy o tym przewodniczącego związku, który po wypłacie wynagrodzeń zorientował się, że na związkowe konto wpłynęło mniej pieniędzy. W związku z tym zażądał od nas uzasadnienia przez każdego z pracowników decyzji o wycofaniu zgody na potrącanie składki. Czy o zaprzestaniu potrącania składek powinniśmy powiadomić przewodniczącego związku zawodowego lub inny jego organ?

Nie mają Państwo obowiązku powiadamiania przewodniczącego związku zawodowego ani innego organu związkowego o wycofaniu zgody przez pracownika na potrącanie składek członkowskich. Ponadto żądanie od pracownika uzasadnienia rezygnacji z opłacania tych składek jest bezprawne.

UZASADNIENIE

Pracownik należący do związku zawodowego może przekazywać składki związkowe osobiście i bezpośrednio na konto związkowe lub w inny sposób, np. gotówką do kasy związkowej. Może być również zwolniony przez organ zakładowej organizacji związkowej z ich opłacania, jeżeli statut organizacji związkowej dopuszcza taką sytuację, np. ze względu na trudne warunki materialne członka związku. Warunkiem pobierania składek związkowych przez pracodawcę jest pisemny wniosek zakładowej organizacji związkowej, zawierający numer związkowego konta bankowego, na które należy przelewać składki, oraz lista członków i uprzednia, pisemna zgoda każdego pracownika na potrącanie składek w zadeklarowanej przez niego wysokości (art. 331 ustawy o związkach zawodowych).

Odpowiedni wniosek związku zawodowego i zgoda pracownika zobowiązują pracodawcę do pobierania składek i niezwłocznego ich przekazywania na rachunek bankowy wskazany przez związek.

Należy przy tym pamiętać, że zgoda pracownika na potrącanie składki związkowej musi być indywidualna i sporządzona na piśmie. Ponadto dokonując potrąceń należności na wniosek pracownika należy mieć na uwadze, że w przypadku tych potrąceń (innych niż na rzecz pracodawcy) wolna od potrąceń jest kwota odpowiadająca 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 91 § 2 pkt 2 Kodeksu pracy).

Żaden przepis prawa pracy nie nakłada na pracodawcę obowiązku informowania zakładowej organizacji związkowej o wycofaniu zgody przez pracownika na potrącanie składek związkowych. Poza tym pracownicy sekcji płac nie muszą znać powodów, jakimi kierują się członkowie związku, wycofując zgodę na dokonywanie dobrowolnych potrąceń z ich wynagrodzeń. Wycofanie takiej zgody nie wiąże się również z obowiązkiem uzasadniania komukolwiek podjętej przez pracownika decyzji. Decyzja ta wyrażona w formie ustnej jest dla zakładu wiążąca. Jednak do celów dowodowych powinna być złożona na piśmie.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolski Konwent Agencji Pracy

związek pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »