| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Czy przewodniczący związku zawodowego może być zwolniony od pracy do wykonywania doraźnych czynności związkowych według z góry ustalonego harmonogramu

Czy przewodniczący związku zawodowego może być zwolniony od pracy do wykonywania doraźnych czynności związkowych według z góry ustalonego harmonogramu

W naszej firmie powstał związek zawodowy, który liczy 12 osób. Od przewodniczącego związku otrzymaliśmy pismo, w którym zwraca się z prośbą o oddelegowanie go w każdy poniedziałek tygodnia do wykonywania doraźnych czynności związkowych. Czy musimy zgodzić się na prośbę przewodniczącego?

Pracownik ma prawo do zwolnienia od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności wynikającej z jego funkcji związkowej, jeżeli czynność ta nie może być wykonana w czasie wolnym od pracy (art. 31 ust. 3 ustawy o związkach zawodowych). Wniosek w tej sprawie powinien określać miejsce wykonywania czynności oraz czas jej trwania. Zakład pracy może zwrócić się do statutowych władz związku o potwierdzenie celowości i czasu trwania zwolnienia. Udzielenie zwolnienia jest ostatecznie uzależnione od wyrażenia zgody przez pracodawcę.

PRZYKŁAD

Związkowiec wybrany na przewodniczącego komisji rewizyjnej zwrócił się z tygodniowym wyprzedzeniem do dyrektora zakładu o płatne zwolnienie go na 3-dniowe szkolenie dla komisji rewizyjnych w ramach doraźnej czynności związkowej. Dyrektor uznał, że okres 3 dni jest na tyle długi, że nie odpowiada warunkom doraźnej czynności i nie wyraził zgody na zwolnienie. Dyrektor swoją decyzją naraził się na zarzut utrudniania wykonywania działalności związkowej.

Jeśli pracownik w okresie zwolnienia od pracy nie wykonuje doraźnej czynności wynikającej z jego funkcji związkowej, to korzysta z tego uprawnienia w sposób niezgodny z prawem. Wówczas pracodawca może dochodzić zwrotu wypłaconego wynagrodzenia. W takim przypadku pracodawca może także wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę lub rozwiązać umowę bez wypowiedzenia. Jeżeli dotyczy to działacza związkowego podlegającego ochronie przed zwolnieniem z pracy, to rozwiązanie umowy jest dopuszczalne tylko za zgodą zarządu organizacji związkowej.

Podstawa prawna:

  • art. 25 ust. 2, art. 31–32 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Zwolnienie związkowca w celu wykonania doraźnej czynności związanej z jego funkcją w organizacji związkowej następuje według zasad przewidzianych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy — Dz.U. Nr 60, poz. 281. (Wyrok Sądu Najwyższego z 13 stycznia 2005 r., II PK 117/04, OSNP 2005/16/246)

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant - Eksperci

Vaillant - producent pieców, kotłów olejowych, kotłów gazowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »