| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Czy związek zawodowy musi każdorazowo występować o zgodę pracownika na prowadzenie jego spraw

Czy związek zawodowy musi każdorazowo występować o zgodę pracownika na prowadzenie jego spraw

W sprawach z zakresu prawa pracy związek zawodowy nie może wytoczyć powództwa na rzecz pracownika ani wstąpić do postępowania bez jego zgody. Jednak członkostwo w związku zawodowym lub podjęcie się przez ten związek obrony praw i interesów pracownika na jego wniosek oznacza zgodę pracownika, chyba że sprzeciwi się on czynnościom procesowym związku zawodowego (uchwała Sądu Najwyższego z 9 grudnia 2010 r., II PZP 6/10).

Rozstrzygnięcie składu 7 sędziów Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy uznał, że taka możliwość istnieje, ale pod pewnymi warunkami. Związek zawodowy oczywiście może występować w sądzie w obronie swoich członków i osób, które zgłosiły ten związek jako podmiot zajmujący się ochroną ich praw pracowniczych. Członkostwo w związku zawodowym powoduje, że pracownik wyraża niejako dorozumianą zgodę na działania w jego interesie. Taka sama sytuacja dotyczy osób niebędących członkami związku, którzy zostali przez niego „wzięci pod opiekę”.

Zarazem może dojść do sytuacji, że pracownik – mimo podjęcia przez organizację związkową działań na jego rzecz – nie ma zamiaru korzystać z takiej pomocy. Jeżeli pracownik odmówi związkowi prawa do prowadzenia jego sprawy, to związek ma obowiązek uwzględnić wolę pracownika i wycofać się ze wspierania pracownika np. w procesie sądowym. Taki sprzeciw musi jednak zostać wyraźnie wyartykułowany. Jeżeli go nie ma, to oznacza, że pracownik nadal wyraża zgodę na działania w jego obronie i związek ma prawo dalej prowadzić sprawy tego pracownika.

Wnioski

Dopiero wyraźny sprzeciw pracownika może spowodować wycofanie się związku zawodowego z ochrony praw pracowniczych. Związki mają więc prawo i obowiązek ochrony interesów swoich członków i osób wskazujących dany związek jako podmiot chroniący ich prawa bez konieczności każdorazowego uzyskiwania zgody na prowadzenie konkretnej sprawy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »