| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Czy związek zawodowy musi każdorazowo występować o zgodę pracownika na prowadzenie jego spraw

Czy związek zawodowy musi każdorazowo występować o zgodę pracownika na prowadzenie jego spraw

W sprawach z zakresu prawa pracy związek zawodowy nie może wytoczyć powództwa na rzecz pracownika ani wstąpić do postępowania bez jego zgody. Jednak członkostwo w związku zawodowym lub podjęcie się przez ten związek obrony praw i interesów pracownika na jego wniosek oznacza zgodę pracownika, chyba że sprzeciwi się on czynnościom procesowym związku zawodowego (uchwała Sądu Najwyższego z 9 grudnia 2010 r., II PZP 6/10).

Rozstrzygnięcie składu 7 sędziów Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy uznał, że taka możliwość istnieje, ale pod pewnymi warunkami. Związek zawodowy oczywiście może występować w sądzie w obronie swoich członków i osób, które zgłosiły ten związek jako podmiot zajmujący się ochroną ich praw pracowniczych. Członkostwo w związku zawodowym powoduje, że pracownik wyraża niejako dorozumianą zgodę na działania w jego interesie. Taka sama sytuacja dotyczy osób niebędących członkami związku, którzy zostali przez niego „wzięci pod opiekę”.

Zarazem może dojść do sytuacji, że pracownik – mimo podjęcia przez organizację związkową działań na jego rzecz – nie ma zamiaru korzystać z takiej pomocy. Jeżeli pracownik odmówi związkowi prawa do prowadzenia jego sprawy, to związek ma obowiązek uwzględnić wolę pracownika i wycofać się ze wspierania pracownika np. w procesie sądowym. Taki sprzeciw musi jednak zostać wyraźnie wyartykułowany. Jeżeli go nie ma, to oznacza, że pracownik nadal wyraża zgodę na działania w jego obronie i związek ma prawo dalej prowadzić sprawy tego pracownika.

Wnioski

Dopiero wyraźny sprzeciw pracownika może spowodować wycofanie się związku zawodowego z ochrony praw pracowniczych. Związki mają więc prawo i obowiązek ochrony interesów swoich członków i osób wskazujących dany związek jako podmiot chroniący ich prawa bez konieczności każdorazowego uzyskiwania zgody na prowadzenie konkretnej sprawy.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK