| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Dni wolne na szkolenie związkowca

Dni wolne na szkolenie związkowca

Związki zawodowe działające w zakładzie komunalnym na podstawie art. 31 ust. 3 ustawy o związkach zawodowych zwróciły się z wnioskiem o zwolnienie z obowiązku wykonywania pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia jednego z pracowników, który pełni funkcję skarbnika w związkach. Zwolnienie ma trwać 2 dni, aby związkowiec mógł wziąć udział w 2-dniowym szkoleniu. W spółce obowiązuje równoważny system czasu pracy i tak zaplanowaliśmy temu pracownikowi grafik, że akurat szkolenie związkowe wypada w 2 dni wolne. Czy takie zaplanowanie grafiku jest obejściem prawa? Poza tym, czy 2-dniowe szkolenie jest czynnością doraźną, skoro było z góry zaplanowane i czy tym samym pracownik zachowa za ten czas prawo do wynagrodzenia?

Za okres zwolnienia od pracy w celu wykonania doraźnej czynności wynikającej z funkcji związkowej pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, pod warunkiem że czynność ta nie może być wykonana w czasie wolnym od pracy. Jeżeli pracodawca po otrzymaniu pisma związków zawodowych o konieczności zwolnienia pracownika w celu udziału w szkoleniu tak zaplanował rozkład jego czasu pracy, że w dniach szkolenia pracownik ma dni wolne, to można uznać działanie pracodawcy za obejście przepisów prawa.

Należy również zaznaczyć, że przepis art. 31 ust. 3 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.) nie stwarza dla pracodawcy podstawy do badania i oceny celowości zwolnień od pracy niezbędnych do wykonywania określonych czynności wynikających z pełnionej przez pracownika funkcji związkowej.

Ustawa o związkach zawodowych w art. 31 ust. 3 przyznaje pracownikowi prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w celu załatwienia doraźnej czynności związkowej, jeżeli jest to czynność:

  • doraźna,
  • wynikająca z jego funkcji związkowej,
  • która nie może być wykonana w czasie wolnym od pracy.

Czynnościami doraźnymi są czynności jednorazowe, niecierpiące zwłoki, natychmiastowe, dorywcze lub krótkotrwałe (czasowe). Doraźność może być również utożsamiana z osiągnięciem określonego celu. W przypadku funkcji związkowej jest to każda funkcja związkowa, a więc nie tylko wynikająca z członkostwa w organach związków zawodowych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK