| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Dni wolne na szkolenie związkowca

Dni wolne na szkolenie związkowca

Związki zawodowe działające w zakładzie komunalnym na podstawie art. 31 ust. 3 ustawy o związkach zawodowych zwróciły się z wnioskiem o zwolnienie z obowiązku wykonywania pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia jednego z pracowników, który pełni funkcję skarbnika w związkach. Zwolnienie ma trwać 2 dni, aby związkowiec mógł wziąć udział w 2-dniowym szkoleniu. W spółce obowiązuje równoważny system czasu pracy i tak zaplanowaliśmy temu pracownikowi grafik, że akurat szkolenie związkowe wypada w 2 dni wolne. Czy takie zaplanowanie grafiku jest obejściem prawa? Poza tym, czy 2-dniowe szkolenie jest czynnością doraźną, skoro było z góry zaplanowane i czy tym samym pracownik zachowa za ten czas prawo do wynagrodzenia?

Czynność, która stanowi podstawę do zwolnienia od świadczenia pracy, nie może być wykonana w czasie wolnym i przykładowo można wymienić:

  • udział w pracach komisji, zespołu problemowego lub negocjacjach zbiorowych,
  • pełnienie funkcji: delegata na zjazd, pełnomocnika procesowego,
  • wyznaczenie do pracy w: radzie zatrudnienia, wojewódzkiej komisji dialogu społecznego czy komisji trójstronnej.

O tym, czy czynność może być wykonana w czasie wolnym od pracy, decyduje czas i charakter konkretnej czynności.

Pracownika objętego równoważnym systemem czasu pracy obowiązuje także norma dobowa wynosząca 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy. Przepisy Kodeksu pracy przewidują w tym systemie czasu pracy możliwość wydłużenia w niektóre dni dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin. Ten przedłużony wymiar jest równoważony jego obniżeniem w inne dni lub dniami wolnymi od pracy. Pracownikom tym przysługują dni wolne od pracy wynikające z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Pracodawca ustala w harmonogramie dla pracowników zatrudnionych w równoważnym systemie czasu pracy, które dni są wolne od pracy. Jeżeli okazałoby się już po sporządzeniu harmonogramu, że szkolenie przypada w dni wolne od pracy, wówczas nie ma obowiązku zmiany tego harmonogramu. Inaczej będzie w przypadku, gdy nastąpi to po otrzymaniu pisma od związku zawodowego, a przed opracowaniem harmonogramu. W takiej sytuacji pracodawca powinien zaplanować na dni szkolenia dni pracy i udzielić pracownikowi zwolnienia z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Komorniczak

Doradca podatkowy, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK