| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Dni wolne na szkolenie związkowca

Dni wolne na szkolenie związkowca

Związki zawodowe działające w zakładzie komunalnym na podstawie art. 31 ust. 3 ustawy o związkach zawodowych zwróciły się z wnioskiem o zwolnienie z obowiązku wykonywania pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia jednego z pracowników, który pełni funkcję skarbnika w związkach. Zwolnienie ma trwać 2 dni, aby związkowiec mógł wziąć udział w 2-dniowym szkoleniu. W spółce obowiązuje równoważny system czasu pracy i tak zaplanowaliśmy temu pracownikowi grafik, że akurat szkolenie związkowe wypada w 2 dni wolne. Czy takie zaplanowanie grafiku jest obejściem prawa? Poza tym, czy 2-dniowe szkolenie jest czynnością doraźną, skoro było z góry zaplanowane i czy tym samym pracownik zachowa za ten czas prawo do wynagrodzenia?

Czynność, która stanowi podstawę do zwolnienia od świadczenia pracy, nie może być wykonana w czasie wolnym i przykładowo można wymienić:

  • udział w pracach komisji, zespołu problemowego lub negocjacjach zbiorowych,
  • pełnienie funkcji: delegata na zjazd, pełnomocnika procesowego,
  • wyznaczenie do pracy w: radzie zatrudnienia, wojewódzkiej komisji dialogu społecznego czy komisji trójstronnej.

O tym, czy czynność może być wykonana w czasie wolnym od pracy, decyduje czas i charakter konkretnej czynności.

Pracownika objętego równoważnym systemem czasu pracy obowiązuje także norma dobowa wynosząca 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy. Przepisy Kodeksu pracy przewidują w tym systemie czasu pracy możliwość wydłużenia w niektóre dni dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin. Ten przedłużony wymiar jest równoważony jego obniżeniem w inne dni lub dniami wolnymi od pracy. Pracownikom tym przysługują dni wolne od pracy wynikające z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Pracodawca ustala w harmonogramie dla pracowników zatrudnionych w równoważnym systemie czasu pracy, które dni są wolne od pracy. Jeżeli okazałoby się już po sporządzeniu harmonogramu, że szkolenie przypada w dni wolne od pracy, wówczas nie ma obowiązku zmiany tego harmonogramu. Inaczej będzie w przypadku, gdy nastąpi to po otrzymaniu pisma od związku zawodowego, a przed opracowaniem harmonogramu. W takiej sytuacji pracodawca powinien zaplanować na dni szkolenia dni pracy i udzielić pracownikowi zwolnienia z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK