| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Jakie koszty utrzymania międzyzakładowej organizacji związkowej pokrywa pracodawca

Jakie koszty utrzymania międzyzakładowej organizacji związkowej pokrywa pracodawca

Jesteśmy objęci działaniem międzyzakładowej organizacji związkowej. Część zakładów, w których funkcjonuje ta organizacja, nie płaci nam za pomieszczenia i całą resztę kosztów utrzymania organizacji, ograniczając się do wynagrodzeń za pracę ze składkami na ubezpieczenia społeczne. W art. 341 ustawy o związkach zawodowych nie jest dokładnie uregulowana ta kwestia. Osoby pełniące funkcję w organizacji zakładowej jednocześnie często pełnią funkcje w organizacjach międzyzakładowych. Czy należy pokrywać cały koszt utrzymania międzyzakładowej organizacji związkowej, tj. koszty pomieszczeń, tzw. mediów, wynagrodzeń, sprzętów, artykułów kancelaryjnych, czy tylko wynagrodzeń i składek? Czy zwolnienia z pracy w celu udziału w spotkaniach związanych z funkcją w zakładowej organizacji związkowej dają podstawę do obciążania pozostałych zakładów kosztami takiego uczestnictwa?

Powinni Państwo pokrywać wspólnie z pozostałymi zakładami, które swoim działaniem obejmuje międzyzakładowa organizacja związkowa, cały koszt jej utrzymania, tj. koszty wynagrodzeń i składek za osoby zwolnione z obowiązku świadczenia pracy oraz inne wydatki związane np. z udostępnianiem organizacji pomieszczeń, sprzętów czy tzw. mediów. Zwolnienie pracownika – członka organów międzyzakładowej organizacji związkowej z obowiązku świadczenia pracy, w związku z pełnieniem funkcji w zakładowej organizacji związkowej, nie daje podstaw do obciążania pozostałych zakładów kosztami takiego uczestnictwa.

UZASADNIENIE

Wszyscy pracodawcy objęci zakresem działania międzyzakładowej organizacji związkowej ponoszą koszty (w tym koszty wynagrodzeń za pracę i składek na ubezpieczenia społeczne) związane z zatrudnianiem pracownika zwolnionego:

  • z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie międzyzakładowej organizacji związkowej,
  • od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (na podstawie art. 31 ust. 1 i 3 ustawy o związkach zawodowych),

odpowiednio do udziału liczby członków tej organizacji zatrudnionych u danego pracodawcy w stosunku do łącznej liczby członków tej organizacji zatrudnionych u wszystkich pracodawców, objętych działaniem tej organizacji w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy (art. 341 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych).

Aby koszty były proporcjonalnie rozłożone, na zarząd międzyzakładowej organizacji związkowej nałożono obowiązek przekazania informacji pracodawcy (który zwolni pracownika z obowiązku świadczenia pracy lub od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia) o liczbie członków tej organizacji zatrudnionych u wszystkich pracodawców objętych zakresem jej działania oraz zatrudnionych członków u każdego pracodawcy z osobna w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.

WAŻNE!

Pracodawca ma obowiązek pokryć koszty zwolnienia od pracy pracownika – związkowca, pod warunkiem otrzymania informacji niezbędnych do określenia tych kosztów.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Słodzińska - Wawrzonek

Prawnik specjalizujący się w prawie zamówień publicznych, prawie cywilnym i rodzinnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »