| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Jakie koszty utrzymania międzyzakładowej organizacji związkowej pokrywa pracodawca

Jakie koszty utrzymania międzyzakładowej organizacji związkowej pokrywa pracodawca

Jesteśmy objęci działaniem międzyzakładowej organizacji związkowej. Część zakładów, w których funkcjonuje ta organizacja, nie płaci nam za pomieszczenia i całą resztę kosztów utrzymania organizacji, ograniczając się do wynagrodzeń za pracę ze składkami na ubezpieczenia społeczne. W art. 341 ustawy o związkach zawodowych nie jest dokładnie uregulowana ta kwestia. Osoby pełniące funkcję w organizacji zakładowej jednocześnie często pełnią funkcje w organizacjach międzyzakładowych. Czy należy pokrywać cały koszt utrzymania międzyzakładowej organizacji związkowej, tj. koszty pomieszczeń, tzw. mediów, wynagrodzeń, sprzętów, artykułów kancelaryjnych, czy tylko wynagrodzeń i składek? Czy zwolnienia z pracy w celu udziału w spotkaniach związanych z funkcją w zakładowej organizacji związkowej dają podstawę do obciążania pozostałych zakładów kosztami takiego uczestnictwa?

Powinni Państwo pokrywać wspólnie z pozostałymi zakładami, które swoim działaniem obejmuje międzyzakładowa organizacja związkowa, cały koszt jej utrzymania, tj. koszty wynagrodzeń i składek za osoby zwolnione z obowiązku świadczenia pracy oraz inne wydatki związane np. z udostępnianiem organizacji pomieszczeń, sprzętów czy tzw. mediów. Zwolnienie pracownika – członka organów międzyzakładowej organizacji związkowej z obowiązku świadczenia pracy, w związku z pełnieniem funkcji w zakładowej organizacji związkowej, nie daje podstaw do obciążania pozostałych zakładów kosztami takiego uczestnictwa.

UZASADNIENIE

Wszyscy pracodawcy objęci zakresem działania międzyzakładowej organizacji związkowej ponoszą koszty (w tym koszty wynagrodzeń za pracę i składek na ubezpieczenia społeczne) związane z zatrudnianiem pracownika zwolnionego:

  • z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie międzyzakładowej organizacji związkowej,
  • od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (na podstawie art. 31 ust. 1 i 3 ustawy o związkach zawodowych),

odpowiednio do udziału liczby członków tej organizacji zatrudnionych u danego pracodawcy w stosunku do łącznej liczby członków tej organizacji zatrudnionych u wszystkich pracodawców, objętych działaniem tej organizacji w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy (art. 341 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych).

Aby koszty były proporcjonalnie rozłożone, na zarząd międzyzakładowej organizacji związkowej nałożono obowiązek przekazania informacji pracodawcy (który zwolni pracownika z obowiązku świadczenia pracy lub od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia) o liczbie członków tej organizacji zatrudnionych u wszystkich pracodawców objętych zakresem jej działania oraz zatrudnionych członków u każdego pracodawcy z osobna w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.

WAŻNE!

Pracodawca ma obowiązek pokryć koszty zwolnienia od pracy pracownika – związkowca, pod warunkiem otrzymania informacji niezbędnych do określenia tych kosztów.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Cypel

absolwent pedagogiki (specjalizacja doradztwo zawodowe z coachingiem) oraz studiów podyplomowych z zarządzania personelem. Od 2011 roku aktywnie zajmuje się̨ coachingiem, który jest jego pasją. Ukończył Practitioner Coach Diploma, szkolenie certyfikowane przez Noble Manhattan Coaching, International Institute of Coaching and Mentoring oraz Institute of Leadership and Management. Dodatkowo ukończył Coaching Clinic® Licensing Program, szkolenie licencjonowane przez CoachU oraz International Coach Federation, tym samym stając się̨ licencjonowanym trenerem Coaching Clinic®, najbardziej kompleksowego na polskim rynku szkolenia rozwijającego umiejętności coachingowe menedżerów. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Coachingu i Rozwoju oraz Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Autor artykułów o tematyce coachingowej dla: czasopisma Personel i Zarządzanie oraz tekstów portali prnews.pl, hrnews.pl, architekcikariery.pl, a także autor komentarzy do czterech dylematów etycznych coacha w książce „Profesjonalny coaching zasady i dylematy etyczne w pracy coacha”. Jest również̇ jednym ze współautorów książki „Zastosowanie coachingu w polityce społecznej”. W 2015 r. przeprowadził pierwsze w Polsce badania naukowe nad skutecznością̨ e-coachingu w rozwoju osobistym ludzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK