| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Zwolnienie działacza związkowego bez zgody związku zawodowego

Zwolnienie działacza związkowego bez zgody związku zawodowego

Mimo naruszenia zakazu rozwiązania umowy z działaczem związkowym bez zgody zakładowej organizacji związkowej sąd może zamiast przywrócenia zainteresowanego do pracy zasądzić odszkodowanie.

Kto i jak długo może liczyć na szczególną ochronę stosunku pracy

Liczba pracowników, których zarząd związku może wskazać imiennie do ochrony, jest limitowana i zależy od tego, czy działacze przynależą do zakładowej organizacji związkowej mającej status reprezentatywnej organizacji w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy czy też nie.

Jeżeli zakładowa organizacja związkowa jest organizacją reprezentatywną, istnieją 2 metody, które można wykorzystać do wskazania działaczy podlegających ochronie:

  • w pierwszej metodzie liczba chronionych związkowców jest uzależniona od liczby kadry kierowniczej w zakładzie,
  • w drugiej – od liczby członków zakładowej organizacji związkowej, będących pracownikami.

Natomiast w przypadku organizacji niereprezentatywnej może ona udzielić ochrony tylko 1 pracownikowi będącemu członkiem zarządu albo innemu członkowi związku, imiennie wskazanemu do reprezentowania związku wobec pracodawcy.

Szczególna ochrona stosunku pracy osób wskazanych przez zakładową organizację związkową przysługuje przez czas określony uchwałą zarządu, a po jego upływie dodatkowo przez czas odpowiadający połowie okresu określonego uchwałą, nie dłużej jednak niż rok po jego upływie.

Przykład

Jeśli zarząd związku na podstawie podjętej przez siebie uchwały wskaże 3-letni czas ochrony udzielony konkretnemu pracownikowi, to okres ochronny będzie trwał 4 lata, jeśli 12 miesięcy – to okres ochronny wyniesie 18 miesięcy.

Nadużywanie ochrony przez działaczy związkowych

Jednym z zasadniczych celów regulacji prawnych zawartych w ustawie o związkach zawodowych było zapewnienie możliwie najpełniejszej ochrony osobom pełniącym funkcje w organach związku. Zadaniem tych osób była obrona interesów całej załogi, a to mogło skutkować konfliktami z pracodawcą. Niestety, jak pokazuje praktyka, członkowie związków zawodowych nierzadko nadużywają ochrony, jaka im przysługuje.

Sądy wydają wyroki korzystne dla pracodawców w sytuacjach, gdy działacze związkowi dopuszczają się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych lub obowiązujących norm społecznych. Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 9 lipca 2008 r. stwierdził, że „nie jest przeznaczeniem prawa do ochrony określonej w art. 32 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych restytucja stosunku pracy w sytuacji, w której pracownik dopuścił się szczególnie rażącego naruszenia obowiązków pracowniczych lub obowiązujących przepisów prawa albo szczególnie nagannego zachowania, jeżeli powoduje to uzasadnione przekonanie, że przywrócenie pracownika do pracy powodowałoby obniżenie morale pracowników lub budziło zgorszenie albo niewłaściwą ocenę takiego stanu rzeczy i wynikające z niej wnioski co do postępowania w przyszłości” (I PK 2/08). Wyjątkowo naganne zachowanie, szczególnie rażące naruszenie obowiązków pracowniczych lub obowiązujących przepisów prawa, może stanowić podstawę do odmowy uwzględnienia roszczenia o przywrócenie do pracy ze względu na sprzeczność żądania ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Danielewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK