| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Kiedy można pominąć konsultację ze związkiem zawodowym przy wypowiedzeniu umowy o pracę

Kiedy można pominąć konsultację ze związkiem zawodowym przy wypowiedzeniu umowy o pracę

Kilka miesięcy temu skonsultowaliśmy ze związkiem zawodowym wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi z powodu jego częstych zwolnień lekarskich. Związek zawodowy bronił tego pracownika, a my nie zdążyliśmy doręczyć mu wypowiedzenia, ponieważ ponownie przebywa na zwolnieniu lekarskim. Pracownik nie należy do związku, a przewodniczący związku powiedział, że już więcej nie będzie reprezentował pracownika. Czy w takiej sytuacji możemy pominąć pytanie do związku o reprezentację pracownika i bez konsultacji ze związkiem wręczyć mu wypowiedzenie?

WAŻNE!

Pracodawca nie musi przeprowadzać konsultacji związkowej wypowiedzenia umowy o pracę, jeżeli ma informację, że pracownik, który nie jest członkiem związku, nie korzysta z jego obrony.

Zatem obowiązek zawiadomienia na piśmie zakładowej organizacji związkowej o zamiarze wypowiedzenia umowy o pracę występuje tylko wtedy, gdy pracownik jest reprezentowany przez zakładową organizację związkową. Z linii orzeczniczej Sądu Najwyższego wynika jednoznacznie, że obowiązek zakładu pracy zasięgnięcia od zakładowych organizacji związkowych informacji o pracownikach korzystających z ich obrony jest spełniony, gdy pracodawca jednorazowo zwróci się do tych organizacji o informację dotyczącą wszystkich zatrudnionych pracowników.

Pracodawca wypełnia więc swój obowiązek przewidziany w art. 30 ust. 21 ustawy o związkach zawodowych, zwracając się o udzielenie informacji o pracownikach korzystających z obrony organizacji związkowych. Natomiast odpowiedzialność za prawidłowość i aktualność udzielonej pracodawcy informacji ponoszą związki zawodowe oraz zainteresowany pracownik, który nie jest członkiem związku.

Nie ma określonego terminu, w którym opinia związkowa w sprawie wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest ważna. Jednak upływ czasu lub zmieniony stan faktyczny między konsultacją związkową a datą dokonywanego wypowiedzenia mogą powodować, że zakład musi ponownie skonsultować zamiar wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony.

Opinia związku zawodowego nie jest jednak dla pracodawcy wiążąca(art. 38 Kodeksu pracy). Może on zwolnić pracownika nawet bez zgody związku zawodowego.

PRZYKŁAD

Pracownik stawił się do pracy pod wpływem alkoholu i wywołał awanturę ze współpracownikami. Kierownik nie dopuścił pracownika do pracy i odesłał go do domu. Na drugi dzień kierownik przekazał zarządowi związku zawodowego pismo o zamiarze rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym, ponieważ pracownik był członkiem tego związku. Zarząd odpowiedział, że nie przeciwstawia się jego zwolnieniu, jednak prosi o wyrażenie zgody na rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron. Kierownik wiedząc, że stanowisko związku nie jest dla niego wiążące, nie zmienił swojej decyzji i pracownik otrzymał zwolnienie dyscyplinarne z powodu ciężkiego naruszenia podstawowego obowiązku pracowniczego, jakim jest trzeźwość w miejscu pracy.


Pracodawca nie może zmienić przyczyny wypowiedzenia, którą podał wcześniej organizacji związkowej w czasie przeprowadzania konsultacji związkowej.

PRZYKŁAD

Kadrowa konsultując zamiar wypowiedzenia umowy o pracę ze związkiem zawodowym napisała, że przyczyną wypowiedzenia jest nagminne spóźnianie się pracownika do pracy. Po upływie 5 dni od zawiadomienia związku kadrowa wręczyła pracownikowi pismo wypowiadające umowę o pracę i podała w nim jako przyczynę nagminne spóźnianie się pracownika do pracy i niewłaściwe wykonywanie powierzonych obowiązków. Przyczyna podana pracownikowi w istocie była inna, bo rozszerzona o niewłaściwe wykonywanie powierzonych obowiązków. Tym samym kadrowa naruszyła przepisy o wypowiadaniu umów o pracę. Z tego powodu pracownik będzie mógł wystąpić o uznanie wypowiedzenia za bezzasadne, ponieważ zostało dokonane z naruszeniem przepisów.

Podstawa prawna:

  • art. 30 ust. 2 i ust. 21 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 ze zm.),
  • art. 38 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Upływ 8 miesięcy między datą konsultacji w trybie art. 38 k.p. a chwilą wypowiedzenia stosunku pracy nie stwarza powinności ponowienia tej konsultacji, jeżeli powodem niezłożenia pracownikowi wypowiedzenia po jej przeprowadzeniu była choroba pracownika, a okoliczności faktyczne stanowiące uzasadnienie wypowiedzenia nie uległy w międzyczasie zmianie. (Wyrok Sądu Najwyższego z 2 czerwca 1995 r., I PRN 25/95, OSNP 1996/4/60)

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Bożena Radzikowska

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »