| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Czy można przyznawać świadczenia socjalne bez zgody związków zawodowych

Czy można przyznawać świadczenia socjalne bez zgody związków zawodowych

Wydatkowanie środków funduszu socjalnego zgodnie z przepisami ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych oraz postanowieniami regulaminu funduszu, ale bez porozumienia ze związkami zawodowymi nie jest naruszeniem ustawy o zfśs. Pracodawca nie ma więc obowiązku zwrotu wydatkowanych środków do funduszu (wyrok Sądu Najwyższego z 11 maja 2010 r., II PK 234/09).

Środki funduszu w niniejszej sprawie zostały wydatkowane zgodnie z celem ustawy. Przyznawano je osobom, które w każdym innym przypadku miałyby prawo do tych świadczeń. Jedynym naruszeniem przepisów był fakt wydatkowania tych środków bez uzgodnienia ze związkami zawodowymi. Nie można więc żądać zwrotu środków na rzecz funduszu socjalnego. Nakazanie pracodawcy zwrotu środków jest dopuszczalne wówczas, gdy środki są wydatkowane na rzecz osób, którym się nie należą – czyli z naruszeniem ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Wydatkowanie środków z funduszu w sposób sprzeczny z przepisami jest zagrożone karą grzywny (art. 12a ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych). W tej sprawie zaś związki zawodowe nie kwestionowały wcześniej zgodności z prawem wydatkowania środków funduszu, nie zgłaszano też nigdy wniosków o ukaranie kogokolwiek za wykroczenie z art. 12a ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Sąd stwierdził, że w takiej sytuacji nie można uznać, że ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych została naruszona.

Wnioski

Brak zgody związków zawodowych na przyznawanie określonych świadczeń socjalnych, które są zgodne z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych i z regulaminem funduszu, nie powoduje naruszenia ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Pracodawca nie musi więc dokonywać zwrotu funduszowi środków wydatkowanych na świadczenia socjalne przyznane bez zgody związkowców.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Duże Odszkodowania

Kancelaria odszkodowawcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK