| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Czy bez konsultacji ze związkami zawodowymi można zmienić postanowienie regulaminu pracy

Czy bez konsultacji ze związkami zawodowymi można zmienić postanowienie regulaminu pracy

Trzy tygodnie temu wprowadziliśmy regulamin pracy bez akceptacji związków zawodowych, ponieważ nie porozumiały się one między sobą co do niektórych jego zapisów. Teraz chcemy poprawić zapis w sprawie rozkładów czasu pracy. Czy możemy bez pytania związków dokonać tej zmiany?

PRZYKŁAD

Zakład zaproponował związkom zawodowym wprowadzenie zapisu do regulaminu pracy w sprawie komisji antymobbingowej. Trzy działające w zakładzie związki zawodowe zgodziły się na wprowadzenie komisji, jednak pod warunkiem, że w jej skład będą powoływani także przedstawiciele związków. Prezes firmy zaakceptował pomysł związkowców i wprowadził w życie aneks do regulaminu pracy, który został podpisany przez prezesa zarządu i przedstawicieli związków zawodowych.

Jeżeli zostaną Państwo poinformowani, że organizacje związkowe nie mogą uzgodnić wspólnego stanowiska, będą Państwo mogli samodzielnie podjąć decyzję w sprawie zmiany regulaminu pracy po rozpatrzeniu odrębnych stanowisk organizacji związkowych dotyczących proponowanego aneksu do regulaminu pracy (art. 30 ust. 5 ustawy o związkach zawodowych). Także wtedy będą Państwo mogli wprowadzić zmianę w sprawie rozkładów czasu pracy samodzielnie, jeżeli w ustalonym ze związkami terminie nie otrzymają Państwo od związków żadnej informacji o ich stanowisku w sprawie zmiany regulaminu pracy.

Należy pamiętać, że ustalenie reprezentacji związkowej oraz sposób ustalenia i przedstawienia przez tę reprezentację wspólnego stanowiska należą wyłącznie do organizacji związkowych. Każdy aneks do regulaminu pracy musi być przedmiotem uzgodnienia między zakładem pracy a zakładową organizacją związkową bądź zakładowymi organizacjami związkowymi.

W przypadku regulaminu pracy zmiana określonych w nim warunków pracy, nawet jeżeli jest mniej korzystna dla pracowników, nie wymaga dokonania wypowiedzenia zmieniającego dotychczasowych warunków pracy. Nie dotyczy to sytuacji, gdy warunki te były ustalone w umowie o pracę.

PRZYKŁAD

W zakładzie działają dwie zakładowe organizacje związkowe. Dyrektor przekazał im projekt aneksu do regulaminu pracy, który uchylał zapis dotyczący czasu pracy w zakładzie w godzinach od 7.00 do 15.00 i wprowadzał nowe godziny pracy, tj. od 8.00 do 16.00. Po kilkunastu dniach obie organizacje związkowe przedstawiły swoje stanowisko akceptujące wprowadzenie zmiany. Po upływie 2 tygodni od dnia umieszczenia na tablicy ogłoszeń aneksu do regulaminu pracy pracownicy zaczęli przychodzić do pracy według nowego rozkładu czasu pracy. Dwóch pracowników nie dostosowało się do zmiany, ponieważ mieli oni w swoich umowach o pracę wpisany czas pracy według starego regulaminu. Uznali też, że dotychczasowy rozkład czasu pracy jest dla nich bardziej korzystny niż nowy. W związku z tym zakład pracy wypowiedział im umowy o pracę w zakresie zmian godzin rozpoczynania i kończenia pracy. Po upływie okresów wypowiedzeń pracownicy będą zobowiązani do przestrzegania nowego regulaminu pracy.

Podstawa prawna

  • art. 1042 Kodeksu pracy,
  • art. 30 ust. 4 i ust. 5 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 ze zm.).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Bryła

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »