| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Jak zmniejszyć wymiar zwolnienia od pracy związkowca

Jak zmniejszyć wymiar zwolnienia od pracy związkowca

Pracownik od roku korzysta ze zwolnienia od pracy w pełnym wymiarze czasu pracy w związku z prowadzeniem działalności związkowej. Obecnie liczba członków związku zmniejszyła się do 120 pracowników. Do jakiego wymiaru możemy obniżyć pracownikowi zwolnienie od pracy? Czy zmniejszając wymiar tego zwolnienia musimy dochować specjalnych wymagań formalnych, jak ma to miejsce przy wypowiedzeniu zmieniającym warunki pracy?

Zmiana wymiaru zwolnienia od pracy działacza związkowego nie wymaga dokonywania wypowiedzenia warunków pracy. Zwolnienie takiego pracownika od obowiązku świadczenia pracy w związku z pełnieniem przez niego funkcji związkowych nie jest bowiem objęte treścią łączącego go z pracodawcą stosunku pracy. Przepisy nie przewidują również żadnego innego specjalnego trybu ograniczenia wymiaru zwolnienia związkowca. Państwa pracownikowi będzie przysługiwało zwolnienie od pracy w wymiarze 120 godzin miesięcznie.

UZASADNIENIE

Prawo do zwolnienia od pracy na czas sprawowania mandatu przysługuje pracownikowi, który został wybrany do zarządu zakładowej organizacji związkowej na okres kadencji. Liczba pracowników uprawnionych do zwolnienia zależy od liczby członków związku zatrudnionych w zakładzie pracy. W omawianym przypadku na początku kadencji pracownikowi przysługiwało uprawnienie do zwolnienia od obowiązku świadczenia pracy w pełnym wymiarze. Jest tak wtedy, gdy związek liczy od 150 do 500 członków zatrudnionych w zakładzie pracy (art. 31 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych). Zwolnienie od pracy przysługuje odpowiednio:

● dwóm pracownikom, gdy związek liczy od 501 do 1000 członków zatrudnionych w zakładzie pracy,

● trzem pracownikom, gdy związek liczy od 1001 do 2000 członków zatrudnionych w zakładzie pracy,

● kolejnemu pracownikowi za każdy rozpoczęty nowy tysiąc, gdy zakładowa organizacja związkowa liczy ponad 2000 członków zatrudnionych w zakładzie pracy.

Jeśli jednak liczba członków związku zatrudnionych w zakładzie pracy jest mniejsza od 150, zwolnienie przysługuje tylko częściowo jednemu pracownikowi w miesięcznym wymiarze godzin równym liczbie zatrudnionych członków (art. 31 ust. 1 pkt 1 ustawy o związkach zawodowych).

Udzielenie zwolnienia pracownikowi od świadczenia pracy następuje na podstawie wniosku składanego przez zakładową organizację związkową. Powinien on zawierać:

  • wskazanie pracownika, któremu ma być udzielone zwolnienie od pracy,
  • wskazanie okoliczności uzasadniających udzielenie zwolnienia od pracy,
  • wskazanie, że zwolnienie od pracy ma być udzielone z zachowaniem prawa do wynagrodzenia albo bezpłatnie,
  • określenie wymiaru i okresu zwolnienia od pracy.

W czasie korzystania przez działacza związkowego ze zwolnienia od pracy, okoliczności wskazane we wniosku uzasadniające udzielenie zwolnienia mogą się zmienić. W szczególności dotyczy to liczby pracowników zrzeszonych w związku, co może, ale nie musi wpłynąć na wymiar udzielonego zwolnienia. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, zarząd zakładowej organizacji związkowej jest zobowiązany do poinformowania pracodawcy o zmianie lub ustaniu okoliczności uprawniających pracownika do korzystania ze zwolnienia od pracy bądź dających podstawę do ograniczenia mu wymiaru zwolnienia od pracy (§ 5 ust. 1 rozporządzenia w sprawie trybu udzielania urlopu bezpłatnego i zwolnień od pracy...). Obowiązkiem pracownika, któremu w wyniku zmniejszenia liczby członków związku ograniczono wymiar zwolnienia od pracy, jest przystąpienie do pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Redlicki

Aplikant radcowski w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK