| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Jak zmniejszyć wymiar zwolnienia od pracy związkowca

Jak zmniejszyć wymiar zwolnienia od pracy związkowca

Pracownik od roku korzysta ze zwolnienia od pracy w pełnym wymiarze czasu pracy w związku z prowadzeniem działalności związkowej. Obecnie liczba członków związku zmniejszyła się do 120 pracowników. Do jakiego wymiaru możemy obniżyć pracownikowi zwolnienie od pracy? Czy zmniejszając wymiar tego zwolnienia musimy dochować specjalnych wymagań formalnych, jak ma to miejsce przy wypowiedzeniu zmieniającym warunki pracy?

Pracodawca nie musi w jakikolwiek sposób wypowiadać pracownikowi dotychczasowego wymiaru zwolnienia. Na wypadek ewentualnego sporu najbezpieczniej jest jednak w takiej sytuacji wydać pracownikowi na piśmie polecenie przystąpienia do pracy.

Korzyści

Pracodawca nie musi wręczać pracownikowi wypowiedzenia zmieniającego, jeżeli chce mu ograniczyć wymiar zwolnienia od pracy z tytułu prowadzenia działalności związkowej.

Jeśli zwolnienie od pracy ma charakter częściowy, byłoby również pożądane uzgodnienie z pracownikiem konkretnych dni lub godzin, w których będzie ono przysługiwało. W orzecznictwie Sądu Najwyższego przyjmuje się ponadto, że pracownik ma obowiązek przystąpienia do pracy w odpowiednim wymiarze także wtedy, gdy zarząd zakładowej organizacji związkowej nie poinformował pracodawcy o zmianie okoliczności uzasadniających udzielenie zwolnienia od pracy (uchwała z 20 stycznia 1999 r., III ZP 25/98, OSNP 1999/17/541). Spadek liczby członków danego związku zawodowego poniżej określonych ustawą limitów powoduje zatem automatycznie możliwość odmowy dalszego udzielania przez pracodawcę zwolnienia od obowiązku świadczenia pracy korzystającego z niego pracownika (lub pracowników) niezależnie od tego, czy zakładowa organizacja związkowa wypełni swój obowiązek i zawiadomi o tym fakcie pracodawcę.

W omawianym przypadku liczebność członków związku zawodowego spadła do 120 osób, dlatego w miejsce zwolnienia przysługującego pracownikowi w pełnym wymiarze zwolnienie to będzie przysługiwało tylko częściowo w miesięcznym wymiarze godzin równym liczbie zatrudnionych członków związku (tj. w wymiarze 120 godzin miesięcznie). W pozostałym zakresie należy wydać pracownikowi polecenie podjęcia pracy.

Pracodawca, który udziela pracownikom – związkowcom zwolnień od pracy, ma prawo kontrolować liczebność członków związku, od której zależy wymiar zwolnień pracowników. W opinii Sądu Najwyższego żądanie przez pracodawcę od zarządu zakładowej organizacji związkowej informacji dotyczących liczby zatrudnionych członków związku zawodowego nie stanowi naruszenia zasady niezależności związku zawodowego ani przejawu dyskryminacji pracowników ze względu na ich przynależność związkową (wyrok z 14 grudnia 1999 r. I PKN 459/99, OSNP 2001/10/340).

PRZYKŁAD

Jeden z pracowników wybranych do zarządu zakładowej organizacji związkowej i korzystający z tego tytułu ze zwolnienia od świadczenia pracy, w wyniku konfliktów personalnych zrezygnował z członkostwa w zarządzie i w samym związku. Od chwili zaprzestania sprawowania mandatu członka zarządu przestaje mu przysługiwać zwolnienie od świadczenia pracy. Taki pracownik ma obowiązek niezwłocznie i bez uprzedniego wezwania pracodawcy przystąpić do pracy. Identyczna sytuacja zachodzi po upływie kadencji związkowca. Niewykonanie tego obowiązku uprawnia pracodawcę do wyciągnięcia konsekwencji dyscyplinarnych, aż do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia włącznie, nie powoduje jednak wygaśnięcia stosunku pracy (wyrok SN z 4 kwietnia 2002 r. I PKN 233/01, OSNP 2004/6/96).

Podstawa prawna

  • art. 31 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 ze zm.),
  • § 5 rozporządzenia Rady Ministrów z 11 czerwca 1996 r. w sprawie trybu udzielania urlopu bezpłatnego i zwolnień od pracy pracownikom pełniącym z wyboru funkcje w związkach zawodowych i zwolnień od pracy przysługujących pracownikom w czasie urlopu bezpłatnego i zwolnień od pracy (Dz.U. Nr 71, poz. 336).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK