| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Lista członków związku zawodowego

Lista członków związku zawodowego

Uprawnienie pracowników do zrzeszania się w związek zawodowy jest niekwestionowaną gwarancją wolności związkowych najpełniej wyrażoną w ustawie z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.).

Ustawa stanowi, że związki zawodowe współuczestniczą w tworzeniu korzystnych warunków pracy, bytu i wypoczynku, co stawia je często w trudnej opozycji wobec pracodawcy. W związku z rolą, jaką pełnią, działacze związkowi obawiają się, że ujawnienie danych personalnych pracowników należących do związku może narazić te osoby na różnego rodzaju niekorzystne konsekwencje.

Zarząd zakładowej organizacji związkowej ma obowiązek wskazać imiennie osoby podlegające szczególnej ochronie stosunku pracy (art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy o związkach zawodowych). Istnieje różnica między chronionymi a podlegającymi obronie działaczami związkowymi. Ochronie związkowej podlegają imiennie wskazani uchwałą zarządu jego członkowie lub inni pracownicy będący członkami danej zakładowej organizacji związkowej, upoważnieni do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności z zakresu prawa pracy. W odniesieniu do osób chronionych przepis ustawy jest jasny i precyzyjny, należy podawać pracodawcy imienną listę osób chronionych. Ochroną objęci są ci działacze związkowi, których pracodawca zna i którzy przez wykonywanie funkcji związkowych narażają się bezpośrednio na konflikty z pracodawcą. W kwestii osób chronionych również orzecznictwo sądowe jest konsekwentne. Osoby chronione muszą być imiennie wymieniane w informacji kierowanej do pracodawcy. Jeżeli pracownik wskazany uchwałą zarządu zakładowej organizacji związkowej jako podlegający szczególnej ochronie nie chce być wymieniony w informacji przekazywanej do pracodawcy, to nie może żądać respektowania swoich uprawnień w przypadku zagrożenia zwolnieniem (wyrok SN z 20 lipca 2000 r., I PKN 748/99, OSNP 2002/3/76).

Organizacja związkowa może również podjąć się obrony praw pracownika niezrzeszonego w związku zawodowym. Obrona taka nie jest jednak tożsama z ochroną związkową.

Organizacja związkowa broni praw i interesów pracowników będących członkami związku oraz osób niezrzeszonych, które zwróciły się do danej organizacji o taką obronę (art. 7 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych).

Z całą pewnością podlegający ochronie działacze związkowi podlegają zawsze obronie, natomiast ci, którzy podlegają obronie, nie zawsze są chronieni.

Przepis art. 30 ust. 21 ustawy o związkach zawodowych stanowi, że w indywidualnych sprawach ze stosunku pracy, w których przepisy prawa pracy zobowiązują pracodawcę do współdziałania z zakładową organizacją związkową, pracodawca jest zobowiązany zwrócić się do tej organizacji o informację o pracownikach korzystających z jej obrony.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK