| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Układy zbiorowe pracy > Porozumienie o zawieszeniu stosowania układu zbiorowego pracy

Porozumienie o zawieszeniu stosowania układu zbiorowego pracy

W naszej firmie zostało zawarte porozumienie o zawieszeniu stosowania zakładowego układu zbiorowego pracy, w którym strony określiły niższe stawki wynagrodzenia zasadniczego oraz pozbawiły pracowników dodatkowego wynagrodzenia za pracę w warunkach szczególnie szkodliwych. Czy powinniśmy dodatkowo wypowiedzieć pracownikom dotychczasowe warunki umowy o pracę lub zawrzeć porozumienia zmieniające? Czy w wyniku zawarcia porozumienia o zawieszeniu stosowania układu możemy również obniżyć wynagrodzenie pracownikom objętym ochroną przewidzianą w ustawie o związkach zawodowych bez konieczności uzyskania zgody zarządu organizacji związkowej?


RADA

 Zawarcie porozumienia o zawieszeniu stosowania układu zbiorowego pracy nie wymaga podejmowania przez Państwa dodatkowych czynności zmierzających do zmian w treści obowiązujących umów o pracę w drodze wypowiedzeń lub porozumień zmieniających. Zmiana warunków płacy dotyczy wszystkich pracowników objętych porozumieniem, w tym również pracowników korzystających ze szczególnej ochrony przed wypowiedzeniem tych warunków na mocy przepisów ustawy o związkach zawodowych.

UZASADNIENIE

Wejście w życie porozumienia o zawieszeniu układu zbiorowego pracy powoduje, że z mocy prawa przestają obowiązywać warunki umów o pracę i innych aktów stanowiących podstawę nawiązania stosunku pracy wynikające z zawieszonych postanowień układu zakładowego lub ponadzakładowego. Zatem zawarcie tego porozumienia nie wymaga dodatkowego dokonywania przez pracodawcę zmian tych warunków zatrudnienia w drodze porozumienia czy wypowiedzenia.

Pracodawca nie ma możliwości niezastosowania porozumienia do pracowników objętych porozumieniem, ponieważ jego skutki następują automatycznie. Automatyzm ten dotyczy także pracowników objętych szczególną ochroną przed wypowiedzeniem warunków pracy lub płacy, w tym również pracowników chronionych na podstawie odpowiednich przepisów ustawy o związkach zawodowych. Ponieważ pracodawca nie wypowiada ani nie zmienia jednostronnie warunków wynagradzania pracowników, w celu zmiany warunków płacy pracowników chronionych nie jest wymagane uzyskanie zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej.

KORZYŚCI

W przypadku zawieszenia stosowania układu w całości pracodawca nie ma obowiązku określania zasad wynagradzania w regulaminie wynagradzania.

art. 42, art. 239 § 1, art. 2419 § 1, art. 24127 Kodeksu pracy,

art. 32 ust. 1 pkt 2 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.).

Patrycja Potocka-Szmoń

specjalista w zakresie prawa pracy

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Nationale-Nederlanden

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »