| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Układy zbiorowe pracy > Zmiany w zakresie zawierania układów zbiorowych pracy

Zmiany w zakresie zawierania układów zbiorowych pracy

Od 20 czerwca br. zacznie obowiązywać ustawa z 28 marca 2008 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 86, poz. 523). Zmiany dotyczą układów zbiorowych pracy w jednostkach sfery budżetowej. Nowelizacja wprowadziła nowe podmioty uprawnione ze strony pracodawcy do zawierania ponadzakładowych układów zbiorowych pracy w sferze budżetowej.

Zgodnie z obowiązującą do 31 grudnia 2008 r. regulacją ponadzakładowe układy zbiorowe pracy ze strony pracodawcy w jednostkach budżetowych zawierają:

właściwy minister lub centralny organ administracji rządowej - w imieniu pracodawców zatrudniających pracowników państwowych jednostek sfery budżetowej niezrzeszonych w organizacji pracodawców,

odpowiednio wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta, marszałek województwa oraz przewodniczący zarządu związku międzygminnego lub powiatowego - w imieniu pracodawców zatrudniających pracowników samorządowych jednostek sfery budżetowej niezrzeszonych w organizacji pracodawców.

Po wejściu w życie nowelizacji, tj. od 20 czerwca br. podmioty te będą zawierać ze strony pracodawcy ponadzakładowe układy zbiorowe tylko do czasu zrzeszenia się jednostek sfery budżetowej w organizacjach pracodawców.

WAŻNE!

Od 20 czerwca br. po zrzeszeniu się jednostek sfery budżetowej w organizację pracodawców organizacje te będą mogły zawierać ponadzakładowe układy zbiorowe pracy na zasadach ogólnych.

Układ ponadzakładowy obejmuje swym zasięgiem co najmniej 2 pracodawców z wyjątkiem sytuacji, kiedy pracodawcy ci wchodzą w skład tej samej osoby prawnej lub jednostki nieposiadającej osobowości prawnej.

Zgodnie z ogólną zasadą układ ponadzakładowy pracy zawierają:

ze strony pracowników właściwy statutowo organ ponadzakładowej organizacji związkowej,

ze strony pracodawców właściwy statutowo organ organizacji pracodawców - w imieniu zrzeszonych w tej organizacji pracodawców.

Do osiągnięcia takiego stanu w sferze budżetowej dąży także ustawodawca wprowadzając omawianą nowelizację. Wskazane wyżej podmioty uprawnione dotychczas do zawierania układów zbiorowych dla jednostek budżetowych zachowują prawo do reprezentowania w zakresie zawierania układów zbiorowych tylko tych pracodawców sfery budżetowej, którzy jeszcze nie zrzeszyli się w organizacji pracodawców. Tracą to prawo automatycznie przez sam fakt zrzeszenia się w takiej organizacji.

W chwili objęcia pracodawcy układem ponadzakładowym zawartym na zasadach ogólnych dotychczasowy ponadzakładowy układ zbiorowy pracy przestaje obowiązywać z mocy prawa.

art. 24114 Kodeksu pracy,

ustawa z 28 marca 2008 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 86, poz. 523).

Marek Rotkiewicz

specjalista ds. zatrudnienia

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Schiffter

Adwokat w kancelarii Raczkowski Paruch sp.k. Zdobywczyni pierwszego miejsca w 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2016. Kieruje w firmie działem imigracyjnym i Global Mobility. Jako jeden z nielicznych prawników w Polsce koncentruje swoją praktykę na biznesowym prawie imigracyjnym i doradza klientom w zakresie relokacji pracowników do Polski, a także delegowania polskich pracowników za granicę. Prowadzi także sprawy w pozostałym zakresie prawa pracy. Cyklicznie publikuje artykuły, zarówno w gazetach codziennych (m.in. Gazeta Prawna, Rzeczpospolita, Puls Biznesu), jak również w czasopismach naukowych (Monitor Prawa Pracy). Jako ekspert prawa pracy występuje w telewizji oraz udziela wywiadów w radiu, m.in. dla portalu INFOR.pl i stacji TVN Biznes. Jest współtwórcą publikacji międzynarodowych, m.in. książki pt. International Immigration and Nationality Law. Aktywnie uczestniczy w organizacjach międzynarodowych, m.in. jest przewodniczącą komitetu członkowskiego AILA GMS (American Immigration Lawyer Association Global Mobility Section). Jest regularnie zapraszana jako prelegent na międzynarodowe konferencje. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Posiada tytuł Master of German and Polish law. Uczestniczka wykładów i warsztatów z zakresu prawa europejskiego i francuskiego w Université de Nice - Sophia Antipolis w Nicei. Wcześniej przez 5 lat pracowała w Departamencie Prawa Pracy w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Odbywała również praktyki w kancelariach prawnych w Niemczech.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK