| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Układy zbiorowe pracy > Regulamin wynagradzania

Regulamin wynagradzania

Regulamin wynagradzania w naszym zakładzie przewiduje wypłatę odprawy emerytalno-rentowej w wysokości pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Czy uregulowanie to ma moc obowiązującą, skoro część pracowników na mocy Kodeksu pracy ma prawo do wyższej odprawy?


RADA

Zapis regulaminu wynagradzania zachowuje moc obowiązującą. Jednak wobec pracowników, którzy na mocy Kodeksu pracy mają prawo do wyższej odprawy, nie stosuje się tego zapisu, lecz korzystniejsze uregulowania kodeksowe.

UZASADNIENIE

Postanowienia regulaminu wynagradzania nie mogą być dla pracowników mniej korzystne niż postanowienia Kodeksu pracy. Jeżeli regulamin wynagradzania zawiera takie postanowienia, zamiast nich stosuje się korzystniejsze regulacje kodeksowe.

W Państwa przypadku trzeba wziąć pod uwagę, że ten sam zapis, który dla jednych pracowników jest mniej korzystny niż odprawa należna im na mocy ogólnie obowiązujących przepisów, dla pozostałych pracowników będzie bardziej korzystny.

Kodeks pracy przyznaje pracownikom, których stosunek pracy kończy się w związku z przejściem na emeryturę lub rentę, prawo do odprawy pieniężnej w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Jednomiesięczne wynagrodzenie do ustalenia odprawy oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Państwa regulamin przyznaje odprawę w wysokości pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, tj. w 2008 r. 5630 zł (5 x 1126 zł). Oznacza to, że dla pracowników zarabiających mniej niż wynosi ww. kwota, regulacja regulaminowa wciąż jest korzystniejsza niż kodeksowa - nie ma więc możliwości całkowitego niestosowania tego zapisu. Unormowanie to będzie wyłączone tylko w przypadku przechodzących na emeryturę lub rentę, których zarobki (liczone jak ekwiwalent) są wyższe niż 5630 zł. Wówczas otrzymają oni odprawę równą swoim miesięcznym poborom.

Istnienie w regulaminie wynagradzania takiego zapisu, niestety, przysparza dodatkowej pracy działowi płac. Szczególnie, jeśli w Państwa zakładzie wypłaca się także zmienne składniki wynagrodzenia, często niezbędne będzie bowiem podwójne liczenie odprawy i porównanie, która wersja zapewni pracownikowi korzystniejsze świadczenie.

• art. 921 § 1 Kodeksu pracy,

• § 2 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.).

Arkadiusz Mika

specjalista w zakresie prawa pracy

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Nationale-Nederlanden

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »