| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Układy zbiorowe pracy > Ustalenia stron w układzie zbiorowym pracy

Ustalenia stron w układzie zbiorowym pracy

Ustalenia w układzie zbiorowym pracy pozostawia się zupełnej swobodzie stron. Ustawodawca nie nakłada na zakład pracy obowiązku zawarcia układu zbiorowego pracy. Zawarcie układu zależy jedynie od woli pracodawcy i zakładowej organizacji związkowej. Czego mogą dotyczyć ich ustalenia?

Przykład

Strony układu mogą przewidzieć następujące postanowienie:

"Strony zobowiązują się do dokonywania okresowych ocen funkcjonowania układu co najmniej raz w roku w terminie do końca marca każdego roku kalendarzowego. Powołają każdorazowo w tym celu komisję składającą się z 4 osób (po 2 osoby wyznaczy każda ze stron). Komisja dokonuje oceny funkcjonowania układu na posiedzeniu, formułuje wnioski na piśmie, na podstawie których przeprowadza się ewentualne negocjacje dotyczące zmiany lub rozwiązania układu."

Spory między stronami

Stosowanie układu zbiorowego pracy może nasunąć pewne wątpliwości i w konsekwencji spowodować konieczność wyjaśnienia jego treści. Co więcej, zawsze może powstać spór między stronami układu. Aby temu przeciwdziałać, wśród postanowień układu należy określić tryb wyjaśniania wątpliwości, rozstrzygania sporów i przeprowadzania rokowań.

WAŻNE!

Układ zbiorowy pracy określając rozstrzyganie sporów pomiędzy jego stronami, może zawierać postanowienia odmienne od przepisów ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

Układ może dopuszczać powołanie:

  • komisji specjalnych (rozstrzyganie istniejącego sporu przy przyjęciu wykładni określonej w układzie)
  • komisji stałych (funkcjonowanie przez cały okres obowiązywania układu).

Komisje mogą więc powstawać przy pojawieniu się konkretnego problemu i tylko w celu rozwiązania danego problemu. Dopuszcza się również możliwość powoływania komisji na cały okres trwania układu zbiorowego pracy. Warto jednak wspomnieć, że komisje najczęściej powoływane są do rozstrzygania konkretnych spraw.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK