| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Układy zbiorowe pracy > Wypowiedzenie układu zbiorowego pracy

Wypowiedzenie układu zbiorowego pracy

Wypowiedzenie układu zbiorowego pracy jest jednym ze sposobów jego rozwiązania. Zachowanie jakiej procedury jest konieczne dla zgodnego z prawem wypowiedzenia układu zbiorowego pracy z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia? Kiedy i w jaki sposób należy o tym poinformować Państwową Inspekcję Pracy? Jakie dokumenty muszą zostać sporządzone i podpisane przez strony? Czy należy podawać powody wypowiadania układu? O tym poniżej.

Kodeks pracy stanowi, iż układ rozwiązuje się:

  • na podstawie zgodnego oświadczenia stron,
  • z upływem okresu, na który został zawarty,
  • z upływem okresu wypowiedzenia dokonanego przez jedną ze stron.

Wypowiedzenie układu zbiorowego pracy jest więc jednym ze sposobów jego rozwiązania. Oświadczenie o wypowiedzeniu układu zakładowego może złożyć każda ze stron układu – zarówno pracodawca jak i zakładowa organizacja związkowa. Jeżeli układ podpisała więcej niż jedna zakładowa organizacja związkowa, oświadczenie o wypowiedzeniu układu powinno być podpisane przez wszystkie te organizacje związkowe. Taki obowiązek wynika z art. 2419 § 2 Kodeksu pracy, który przewiduje, że jeżeli układ został zawarty przez więcej niż jedną organizację związkową, przez okres jego obowiązywania wszelkie czynności dotyczące tego układu podejmują wszystkie organizacje związkowe, które go zawarły, chyba że w okresie obowiązywania układu zaszły jakieś zmiany po stronie związkowej układu (np. w prawa strony układu wstąpiła organizacja związkowa, która nie zawarła układu lub też nastąpiło połączenie organizacji związkowych albo rozwiązanie organizacji związkowej będącej uczestnikiem strony związkowej układu).

29.90 złPodróże służbowe - Raporty INFOR - PDF

Zobacz także: Zawieszenie układu zbiorowego pracy

W razie nieosiągnięcia porozumienia w sprawie wypowiedzenia układu przez wszystkie organizacje związkowe będące stroną układu, wypowiedzenie układu dokonane przez niektóre z tych organizacji nie będzie skuteczne.

Oświadczenie o wypowiedzeniu układu wymaga zachowania formy pisemnej. Dla wywołania skutków prawnych musi być doręczone drugiej stronie układu. Wypowiedzenie układu jest czynnością prawną jednostronną, a więc dochodzi do skutku bez względu na zgodę drugiej strony. Natomiast wycofanie wypowiedzenia jest możliwe pod warunkiem wyrażenia zgody przez drugą stronę układu.

Strony mogą dowolnie ustalić okres wypowiedzenia układu. Jeżeli jednak nie zamieściły odpowiedniego postanowienia w układzie (zawierając układ lub w okresie obowiązywania układu - w drodze protokołu dodatkowego), to wówczas zgodnie z art. 2417 § 3 Kodeksu pracy okres wypowiedzenia układu wynosi trzy miesiące kalendarzowe. Ponieważ przepis ten określa, że okres wypowiedzenia należy obliczać w miesiącach kalendarzowych, zatem stanowi on odrębną regulację, co oznacza, że wyłączone jest odpowiednie stosowanie przepisów Kodeksu cywilnego (art. 112 Kodeksu cywilnego dotyczącego obliczania terminu oznaczonego w miesiącach). W związku z tym stosując ustawowy okres wypowiedzenia należy przyjąć, że upływa on z ostatnim dniem miesiąca, a nie kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu.

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

PAŹ26
TydzieńPWŚCPSN
40293012345
416789101112
4213141516171819
4320212223242526
4427282930310102

Ostatnio na forum

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

mgr inż. Adam Górski

Ekspert ds. Elektroenergetyki oraz Systemów i sieci komputerowych.

Zostań ekspertem Infor.pl »