| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Układy zbiorowe pracy > Układ zbiorowy pracy - rozwiązanie

Układ zbiorowy pracy - rozwiązanie

Rozwiązanie układu zbiorowego pracy powoduje utratę jego mocy obowiązującej. Kodeks pracy wyróżnia 3 podstawowe rodzaje rozwiązania układu: zgodne oświadczenie stron, upływ okresu, na jaki został zawarty oraz upływ okresu wypowiedzenia.

Rozwiązanie

Zgodnie z art. 2417 § 1 Kodeksu pracy rozwiązanie układu zbiorowego pracy może nastąpić:

  • na podstawie zgodnego oświadczenia stron,
  • z upływem okresu, na który został zawarty,
  • z upływem okresu wypowiedzenia dokonanego przez jedną ze stron.

Przepisy nie wymagają wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie układu. Co więcej, skoro możliwe jest wypowiadanie całych układów zbiorowych pracy to wydaje się, że nic nie stoi na przeszkodzie wypowiadaniu tylko ich części bądź konkretnych postanowień.

Forma i termin wypowiedzenia

Podobnie jak zawarcia układu zbiorowego pracy oświadczenia stron o rozwiązaniu układu oraz wypowiedzenia układu należy dokonać w formie pisemnej. Warto zaznaczyć, że wypowiedzieć układ możne jedna i druga strona w każdym momencie jego obowiązywania. Co do zasady okres wypowiedzenia obejmuje 3 miesiące kalendarzowe, strony mogą jednak postanowić inaczej. Wypowiedzenie wywołuje skutki prawne wraz z doręczeniem drugiej stronie układu, natomiast jego wycofanie możliwe jest tylko pod warunkiem wyrażenia zgody przez drugą stronę układu.

Zobacz: Układ zbiorowy pracy

Układ zawarty na czas określony

Pierwsza wątpliwość związana z układem zbiorowym pracy zawartym na czas określony dotyczy możliwości jego wypowiadania. Wydaje się, że wybór terminowego charakteru układu przez strony nie zezwala na jego wypowiadanie. Wyjątkiem mogą być sytuacje, gdy przepis prawny w sposób wyraźny uprawnia do wypowiadania tego typu układów. Dla przykładu art. 32 Kodeksu pracy wskazuje, że każda ze stron może rozwiązać za wypowiedzeniem umowę zawartą na czas nieokreślony i na okres próbny. Następnie zgodnie z art. 33 Kodeksu pracy przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem.

Tymczasem przepisy dotyczące układów zbiorowych pracy przewidując możliwość ich wypowiadania, nie wskazują na rozróżnienie regulacji wypowiadania układów zawartych na czas nieokreślony i na czas określony. Zdaje się więc, że można przyjąć dopuszczalność wypowiadania terminowych układów zbiorowych pracy.

Zobacz: Kiedy układ zbiorowy przestaje obowiązywać

Kolejny problem dotyczy okresu związania postanowieniami układu zawartego na czas określony, gdyż intencją stron jest terminowe obowiązywanie danych postanowień. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 3 marca 2011 r. (II PK 107/10) stwierdził, że rozwiązanie się układu zbiorowego pracy z upływem okresu, na jaki był zawarty (art. 2417 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy), nie oznacza, że automatycznie przestają obowiązywać korzystniejsze warunki umowy o pracę wynikające z rozwiązanego układu, które z mocy prawa zostały objęte treścią tej umowy (art. 24113 § 1 Kodeksu pracy). W związku z powyższym konieczne jest zastosowanie wypowiedzeń zmieniających bądź zawarcie porozumień z pracownikami.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Układ zbiorowy pracy - rozwiązanie. /Fot. Fotolia
Układ zbiorowy pracy - rozwiązanie. /Fot. Fotolia

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Anna Nasiłowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK