| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Układy zbiorowe pracy > Odprawy można różnicować

Odprawy można różnicować

Odprawy przyznawane w związku z rozwiązaniem stosunku pracy mogą być różnicowane w porozumieniach pracodawców i związków zawodowych. Zróżnicowanie wysokości odpraw musi jednak być obiektywnie uzasadnione.

Porozumienie pracodawcy ze związkami zawodowymi

Pracodawca oraz działające w zakładzie związki zawodowe zawarły porozumienie, na mocy którego przyznano prawo do wyższych odpraw pracownikom korzystającym po rozwiązaniu stosunku pracy ze świadczeń przedemerytalnych.

Zobacz także: Forum Kadry - Zatrudnianie i zwalnianie

Inicjator- związek zawodowy

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż inicjatorem zmiany był związek zawodowy reprezentujący w danym zakładzie interesy pracownicze, a nie pracodawca. Dopiero po zaakceptowaniu argumentów związku pracodawca i pozostałe związki również doszły do wniosku, że proponowana zmiana przyczyni się do wyrównania dysproporcji w dochodach pomiędzy pracownikami przechodzącymi na emeryturę i tymi, którym ze względu na wiek pozostaje pobieranie znacznie niższego świadczenia przedemerytalnego.

Zarzut naruszenia zakazu dyskryminacji

Jedna z pracownic zarzuciła pracodawcy naruszenie art. 183a Kodeksu pracy dotyczącego zakazu dyskryminacji. Zgodnie z zakazem pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także bez względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy. Według pracownicy porozumienie zawarte przez pracodawcę ze związkami zawodowymi ma charakter dyskryminujący.

Zobacz również: Zatrudnianie i zwalnianie

I i II instancja

Sądy I i II instancji uznały, że pracodawca miał podstawy do różnicowania wysokości świadczeń, gdyż było to obiektywnie zasadne.

Wyrok Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 23 maja 2012 r. (I PK 173/11) poparł stanowiska sądów niższych instancji. Stwierdził, że rzeczywiste zróżnicowanie sytuacji pracowników w zakresie wysokości świadczeń związanych z rozwiązaniem umowy, nie oznacza naruszenia zakazu dyskryminacji.

Odprawa pracowników odchodzących na emeryturę przed zawarciem porozumienia wynosiła od 35 do 55 tys. zł. Natomiast odprawa pracowników wnioskujących o świadczenia przedemerytalne wynosiła od 28 do 34 tys. zł. Od grudnia 2011 r. odprawa drugiej kategorii pracowników wynosiła 99 tys. zł.

Zobacz: Jak ustalić prawo do odprawy emerytalno-rentowej

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odprawy można różnicować. /Fot. Fotolia
Odprawy można różnicować. /Fot. Fotolia

Zwolnienia grupowe. Procedura i szczególne obowiązki pracodawcy59.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK