| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Układy zbiorowe pracy > Porozumienie o zawieszeniu stosowania układu zbiorowego pracy

Porozumienie o zawieszeniu stosowania układu zbiorowego pracy

PIP

W porozumieniu o zawieszeniu stosowania układu strony określiły niższe stawki wynagrodzenia zasadniczego. Pracodawca nie wypowiedział jednak pracownikom dotychczasowych warunków umowy o pracę ani nie dokonał ich zmiany w drodze porozumienia zmieniającego. Czy pracodawca postąpił prawidłowo? Czy w wyniku zawarcia porozumienia o zawieszeniu stosowania układu można również obniżyć wynagrodzenie pracownikom objętym ochroną przewidzianą w art. 32 ustawy o związkach zawodowych bez uzyskania zgody zarządu organizacji związkowej?

Zawarcie porozumienia o zawieszeniu stosowania układu nie wymaga dokonywania wypowiedzeń warunków umów o pracę, ponieważ skutki zawieszenia stosowania wynikających z układu warunków umów o pracę i innych aktów następują z mocy prawa (art. 24127 § 3 k.p).

Automatyzm ten dotyczy także pracowników objętych ochroną szczególną przed wypowiedzeniem warunków pracy lub płacy (por. wyrok SN z 27 października 2004 r., I PK 627/03, OSNP 2005/12/168). Ponieważ pracodawca nie wypowiada ani nie zmienia jednostronnie warunków wynagradzania pracowników – a te czynności wymagałyby uzyskania zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej – nie narusza zatem art. 32 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854, ost. zm. DzU z 2011 r. nr 244, poz. 1454). (...)

Źródło: www.pip.gov.pl

 

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Skórski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »