| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Układy zbiorowe pracy > Rejestracja układu zbiorowego pracy

Rejestracja układu zbiorowego pracy

Aby układ zbiorowy pracy uzyskał moc obowiązującą, konieczna jest jego rejestracja. Podczas procedury rejestracyjnej badana jest zgodność układu z przepisami prawa.

Po odmowie rejestracji

Odmowa rejestracji układu nie oznacza całkowitego niepowodzenia. Po otrzymaniu zawiadomienia o odmowie stronom przysługuje odwołanie do sądu. W przypadku układu zakładowego będzie to sąd rejonowy – sąd pracy właściwy dla siedziby pracodawcy będącego stroną układu, natomiast dla układu ponadzakładowego – Sąd Okręgowy – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie.

Termin na wniesienie odwołania wynosi 30 dni od otrzymania zawiadomienia. Odwołanie w tym czasie muszą wnieść wszystkie strony układu (wyrok SN z 4 kwietnia 2002 r., I PKN 262/01).

Możliwość podważenia zarejestrowanego układu

Każda osoba mająca interes prawny może wystąpić do organu rejestrującego z pisemnym, uzasadnionym zastrzeżeniem, że zarejestrowany układ został zawarty z naruszeniem przepisów o zawieraniu układów zbiorowych. Termin do wniesienia takiego zastrzeżenia wynosi 90 dni od rejestracji układu. Wówczas organ rejestrujący ma 14 dni na wezwanie stron układu do złożenia – w terminie co najmniej 30 dni – wyjaśnień i przedstawienia odpowiedniej dokumentacji niezbędnej do rozparzenia zastrzeżenia. Jeżeli strony układu nie wywiążą się z tego obowiązku we wskazanym terminie lub w okresie co najmniej 30 dni nie usuną nieprawidłowości dotyczących zawarcia układu, to organ wykreśla taki układ zbiorowy z rejestru. Po otrzymaniu pisemnego i uzasadnionego postanowienia o wykreśleniu układu stronom przysługuje odwołanie do sądu na takich samych warunkach jak w przypadku odmowy rejestracji.

Podstawa prawna:

  • art. 24111 Kodeksu pracy,
  • rozporządzenie MPiPS z 4 kwietnia 2001 r. w sprawie trybu postępowania w sprawie rejestracji układów zbiorowych pracy, prowadzenia rejestru układów i akt rejestrowych oraz wzorów klauzul rejestracyjnych i kart rejestrowych (DzU nr 34, poz. 408).

Orzecznictwo:

  • wyrok SN z 4 kwietnia 2002 r. (I PKN 262/01, OSNP 2004/6/97).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK