| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Układy zbiorowe pracy > Czy obowiązuje pakiet socjalny mimo wypowiedzenia układu zbiorowego pracy

Czy obowiązuje pakiet socjalny mimo wypowiedzenia układu zbiorowego pracy

Pakiet socjalny nie jest nadzwyczajnym zbiorem przepisów. Jeżeli przepisy pakietu zostały włączone do układu zbiorowego pracy, w razie wypowiedzenia tego układu również one tracą ważność (wyrok Sądu Najwyższego z 8 czerwca 2010 r., I PK 23/10).

W 2000 r. został zawarty pakiet socjalny między związkami zawodowymi a inwestorem przygotowującym się do przejęcia Elektrowni w P., która była prywatyzowana. Pakiet ten przewidywał zachowanie zatrudnienia oraz zasad wynagradzania w sprywatyzowanej elektrowni. Postanowienia pakietu socjalnego zostały także włączone jako aneks do obowiązującego w elektrowni zakładowego układu zbiorowego pracy.

W 2003 r. z Elektrowni w P. (funkcjonującej już jako spółka) wydzielono kilka firm zajmujących się pracami specjalistycznymi, niezwiązanymi bezpośrednio z podstawową działalnością elektrowni. Jedną z tak powstałych spółek była „E” sp. z o.o., której przedmiotem działalności podstawowej były prace remontowe i serwisowe w elektrowni. Spółkę utworzono z części majątku elektrowni, a 100% udziałów objęła Elektrownia w P. Na zasadzie art. 231 Kodeksu pracy przejęto też pracowników likwidowanych wydziałów elektrowni, które były przejmowane przez nową spółkę.

Nowo utworzona spółka zawarła ze związkami zawodowymi porozumienie, na podstawie którego zakładowy układ zbiorowy pracy obowiązujący w elektrowni miał także obowiązywać w stosunku do pracowników zatrudnionych w chwili utworzenia nowej spółki. Okres obowiązywania tego układu wyznaczono na około 6 lat – do końca 2008 r. Natomiast – co jest ważne dla sprawy – zawarty w 2000 r. pakiet socjalny między inwestorem elektrowni a związkami zawodowymi miał obowiązywać aż 10 lat – do 2010 r.

Gdy okres obowiązywania starego układu zbiorowego dobiegł końca, we wrześniu 2008 r. spółka E. złożyła wypowiedzenia wszystkim pracownikom, których obowiązywał ten układ. Od 1 stycznia 2009 r. zostali oni objęci nowymi przepisami płacowymi – obowiązującym regulaminem wynagradzania spółki, który pozbawił część pracowników wielu świadczeń płacowych (np. „jubileuszówek”, nagród rocznych), inaczej też skalkulowano stawki wynagrodzeń (z reguły zostały one obniżone).

Rozstrzygnięcia sądów

Pracownicy masowo złożyli odwołania do sądu pracy, kwestionując zgodność wypowiedzeń z prawem. W pozwach twierdzili, że wydzielenie spółki miało na celu pogorszenie ich warunków zatrudnienia. Ponadto wskazywali, że nadal obowiązuje pakiet socjalny zawarty w 2000 r. Spółka powinna go też respektować, gdyż jest ona spółką zależną od Elektrowni w P. Elektrownia jest więc – jak to określono – „pracodawcą własnościowym”.

Z poglądami zawartymi w pozwach nie zgodził się sąd zarówno I, jak i II instancji – pozwy i apelacje zostały oddalone. Do Sądu Najwyższego trafiły skargi kasacyjne sześciu pracowników.

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista ds. pracowniczych

Źródło:

kadry.infor.pl
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK