| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Układy zbiorowe pracy > Czy obowiązuje pakiet socjalny mimo wypowiedzenia układu zbiorowego pracy

Czy obowiązuje pakiet socjalny mimo wypowiedzenia układu zbiorowego pracy

Pakiet socjalny nie jest nadzwyczajnym zbiorem przepisów. Jeżeli przepisy pakietu zostały włączone do układu zbiorowego pracy, w razie wypowiedzenia tego układu również one tracą ważność (wyrok Sądu Najwyższego z 8 czerwca 2010 r., I PK 23/10).

Orzeczenie Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy w całości oddalił wszystkie skargi kasacyjne. Wskazał, że pakiet socjalny zawarty w 2000 r. należy uznać za akt prawa pracy. Jak stwierdzono w pakiecie, stanowi on wprost umowę na rzecz osób trzecich – pracowników Elektrowni w P. Aby nie było co do tego wątpliwości, strony zdecydowały o włączeniu pakietu do przepisów układu zbiorowego pracy – co jest słusznym postępowaniem.

Pakiet ten nie może być jednak uznany za nadzwyczajny zbiór norm prawa pracy. Skoro włączono go do układu zbiorowego, to jego normy stały się integralną częścią tego układu.

Porozumienie zawarte w 2003 r. dotyczące obowiązywania układu zbiorowego Elektrowni w P. w spółkach zależnych – i w pozwanej spółce E. – nakazywało stosować u nowych pracodawców układ zbiorowy tylko do końca 2008 r.

Spółka E., nie będąc zresztą stroną układu, postąpiła więc prawidłowo – po upływie okresu stosowania dotychczasowego układu wynikające z niego warunki umów o pracę lub z innych aktów stanowiących podstawę nawiązania stosunku pracy stosuje się do upływu okresu wypowiedzenia tych warunków. Ponadto przy wypowiedzeniu dotychczasowych warunków umowy o pracę lub innego aktu stanowiącego podstawę nawiązania stosunku pracy nie mają zastosowania przepisy ograniczające dopuszczalność wypowiadania warunków takiej umowy lub aktu (art. 2418 § 2 w zw. z art. 24113 § 2 Kodeksu pracy). W elektrowni zawarto dodatkowe porozumienie przedłużające ważność układu zbiorowego (oraz dołączonych doń przepisów pakietu socjalnego) do około 6 lat. Gdyby tego porozumienia nie było, to zgodnie z art. 2418 § 2 k.p. układ zbiorowy, a wraz z nim przepisy pakietu socjalnego obowiązywałyby spółkę tylko rok.

Wnioski

Wszelkie porozumienia lub układy zbiorowe pracy obowiązują tego pracodawcę, który jest jego stroną. W przypadku pakietów socjalnych zasadniczo obowiązują one u pracodawcy, u którego zostały zawarte (tj. gdy inwestor przejmuje dany zakład pracy, którego pracownicy są objęci pakietem). W przypadku dalszych podziałów pracodawcy, u którego obowiązuje pakiet socjalny, zazwyczaj traci on moc – chyba że zostanie zawarte porozumienie w sprawie jego obowiązywania u nowych pracodawców. Tak dzieje się też w przypadku, gdy postanowienia pakietu trafią do układu zbiorowego pracy. Wówczas obowiązują one razem z tym układem będąc jego integralną częścią. Jeżeli porozumienia inaczej nie stanowią, układ zbiorowy, a wraz z nim przepisy pakietu socjalnego (będącego jego częścią) mogą zostać wypowiedziane już po roku od przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę. Pracownicy nie mogą wówczas – kwestionując wypowiedzenia umów o pracę – powoływać się na pakiet socjalny, gdyż uległ on wypowiedzeniu.

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. pracowniczych

Źródło:

kadry.infor.pl
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK