| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Układy zbiorowe pracy > Brak konieczności zmiany treści układu

Brak konieczności zmiany treści układu

Przepisy zakładowego układu zbiorowego pracy zawierają postanowienia antydyskryminacyjne, w tym rodzaje zachowań dyskryminacyjnych i definicje m.in. dyskryminacji pośredniej. Czy w związku z najnowszą zmianą kodeksu pracy musimy zmienić układ?

W tym przypadku nie jest konieczna zmiana treści układu zbiorowego pracy.

Nie jest korzystne dla pracodawców przepisywanie do treści układu uregulowań ustaw czy rozporządzeń, gdyż pojawiają się wątpliwości w razie zmiany tych aktów. Zmiana definicji dyskryminacji pośredniej od 1 stycznia 2009 r. jest na korzyść pracownika w porównaniu z poprzednio obowiązującym stanem prawnym i obejmuje więcej zachowań. Pracownik jest obecnie w większym stopniu chroniony przed dyskryminacją pośrednią niż przed nowelizacją.

Jeżeli postanowienia układu zbiorowego zawierają definicję dyskryminacji w poprzednio obowiązującym brzmieniu, oznacza to, że układ jest mniej korzystny dla pracowników niż przepisy kodeksu pracy. Zgodnie z art. 9 § 2 k.p. postanowienia układów zbiorowych pracy nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż przepisy kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych. Oznacza to, że te postanowienia układu zbiorowego nie obowiązują, a zamiast nich stosuje się odpowiedni przepis kodeksu pracy. Wniosek taki wynika także z art. 9 § 4 k.p., zgodnie z którym postanowienia układów zbiorowych pracy naruszające zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, nie obowiązują.

Z powyższego wynika, że nie jest konieczna zmiana postanowień układu zbiorowego pracy w celu zachowania stanu zgodności z prawem. Natomiast jeżeli układ będzie w przyszłości zmieniany, warto usunąć z niego definicję dyskryminacji pośredniej i inne przepisy będące kopią kodeksowych i zastąpić je ogólnym odwołaniem do kodeksu pracy, aby uniknąć problemów w przyszłości.

Podstawa prawna:

  • art. 9 § 2 i § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Leader

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »